Ekonomi

Türkiye’nin önde gelen iş insanı Jak Kamhi yaşamını yitirdi

Türk sanayiinin kurucularından Jak Kamhi, yaşamını yitirdi. Kamhi’nin ölüm haberini Türk Yahudi Toplumu duyurdu.

Duyuruda, “Değerli büyüğümüz, devlet üstün hizmet madalyası sahibi, özverili başarılı çalışmaları ve vizyonuyla sevdalısı Türkiye‘mizi toplumumuzu her alanda en iyi şekilde temsil etmiş, meslek hayatının duayeni Jak Kamhi’yi kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz.” ifadesi kullanıldı.

Türkiye'nin önde gelen iş insanı Jak Kamhi yaşamını yitirdi

BİRÇOK ALETİN TÜRKİYE’DEKİ İLK ÜRETİCİSİ

Televizyon, buzdolobı, motosiklet, otomatik çamaşır makinesi gibi o kadar çok aletin Türkiye’deki ilk üreticisi olan Kamhi, 1925 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu Tepebaşı’nda geçen Kamhi, Saint Michel Lisesinden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldıktan sonra iş hayatına atıldı.

Türkiye'nin önde gelen iş insanı Jak Kamhi yaşamını yitirdi

ÜSTÜN HİZMET MADALYASI’YLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

17 yaşında kauçuk işine girdi. Fransızcasıyla tercümanlık da yaptı. 19 yaşında asfalt şantiyesinde çalıştı. 1949’da Ankara’da yerine geçen kimse subay olarak askerliğini tamamladı. 1954 yılında kurduğu Profilo şirketiyle Karayolları’nın ihtiyacı olan trafik direği, yol kenarı çelik bariyerleri gibi çoğu araç gereç üretti. Türkiye’nin tanıtımına katkıları sebebiyle 1991 yılında Dışişleri Bakanlığı göre “Üstün Hizmet Ödülü” ile onurlandırıldı. 2007’de Ahmet Necdet Sezer tarafından Devlet Üstün Hizmet Madalyası’yla ödüllendirildi.

BİRÇOK KURULUŞTA YÖNETİCİLİK VE BAŞKANLIK YAPTI

Meslek hayatı baştan başa pek fazla başarıya imza atan Kamhi, İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) gibi çoğu kuruluşta uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık yaptı. Jak Kamhi, 500. Sene Vakfı’nın da uzun yıllar başkanlığını yürütmüştü.

Türkiye'nin önde gelen iş insanı Jak Kamhi yaşamını yitirdi

1976 YILINDA BEYAZ EŞYA DEVİ PROFİLO’YU KURDU

Yahudi asıllı Türk iş adamı Jak Kamhi 1976 yılında İstanbul’da beyaz eşya ve elektronik mahsul üreticisi Profilo’yu kurdu. 1995 yılından bu yanlamasına BSH bünyesi aşağıda faaliyetlerine devamlı şirketin 1.200’ün üstünde yetkili servis noktası mevcut. Beyaz eşya, ankastre cihazlar, elektrikli süpürgeler, klima cihazları, su ısıtıcıları ve ufak konut aletleri ürün ağını oluşturuyor.

Türkiye'nin önde gelen iş insanı Jak Kamhi yaşamını yitirdi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu