Ekonomi

Türkiye’nin S-400 hamlesi ABD’yi rahatsız etti: Test atışları yapılacağı iddialarından endişeliyiz

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleri, dün test atışları için Sinop’a gönderildi. 5-16 Ekim aralarında Sinop’ta test yapılacağı duyuruldu. Daha önce de olduğu gibi ABD, Türkiye‘nin S-400’ü denemesinden evhamlı olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini deneme edebileceği açıklamasından dolayı son derece endişe duydukları belirtildi.

Türkiye'nin S-400 hamlesi ABD'yi rahatsız etti: Test atışları yapılacağı iddialarından endişeliyiz

“KARŞI ÇIKMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Açıklamada, “Konudan haberdarız. Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini satın almasına karşı çıkmaya gayretle devam ediyoruz. Ankara’nın S-400’ün kullanıma geçirilmesi konusunda mücadele göstermeye devam ettiğine dair gelen bilgilerden dolayı da derin üzüntü duyuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin S-400 hamlesi ABD'yi rahatsız etti: Test atışları yapılacağı iddialarından endişeliyiz

TEHDİT ETMEYE KALKTILAR

ABD’li bir kaynak ise, Ankara’nın S-400’leri satın alması nedeniyle F-35 programından çıkarılmasının, “Washington’ın konuya ne dek ciddi baktığının işareti olduğunu” belirtti.

Laf konusu kaynak, “S-400 anlaşmasının ikili ve NATO ile ilişkilerin önünde büyük bir engel teşkil ettiğini, bununla birlikte muhtemel CAATSA yaptırımları getirilmesi riski taşıdığını en üstteki düzeylerde vurgulamaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki üst seviye yetkililerin tutumumuzu anlayacağından eminiz.” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu