Gündem

Turkuaz tabloda ‘Aile hekimi izleme oranı’ uçtu: Pandemiyle yok rakamlarla uğraş

Turkuaz tabloda ‘Aile hekimi izleme oranı’ uçtu: Pandemiyle değil rakamlarla mücadele

Burcu CANSU

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vaka sayılarını açıklamadıklarını itirafının ardındaki tartışılan turkuaz tabloda yeni bir değişim daha yapıldığı ortaya çıktı. 30 Eylül’de sahada yapılan filyasyonu, temaslı takibini ve sağlık durumu kuruluşlarının hasta yükünü görmek için tabloya eklenen ‘Aile Hekimi İzleme Oranı’ ile ilgili açıklamanın ömrü bir gün oldu. Takibin maksimum yüzde 82 oranında yapıldığının açığa çıkmasının peşinde bu veri 1 Ekim’de tablodan çıkarıldı.

Koronavirüs tablosunda vaka sayılarının gizlendiğini ortaya çıkaran CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Pandemiyle çaba edeceklerine rakamlarla uğraş ediyorlar” dedi.

YÜZDE 100’E YAKIN OLMASI GEREKİYORDU

Bakan Koca’nın 30 Eylül’den itibaren jurnal verileri yeni bir koronavirüs tablosuyla açıklamaya başladığını gösteren Dikte, şunları söyledi:
“Bakan tabloya ek bilgiler eklediklerini ve bunu da özellikle daha fazla sahada yoğun filyasyon yapılması, temaslı takibi ve sağlık durumu kuruluşlarının hasta yükünü bakmak için yaptıklarını belirtti. Bakan, aile hekiminin izlemesini de önemsediklerini ifade ederek, 30 Eylül akşamı açıkladığı tabloda aile hekimi izleme oranına yer verdi.

Ama bir gün sonradan yayınlanan tabloda bu oran yoktu. Aile hekimi izleme oranının jurnal tabloda yer alması sadece bir gün sürdü. Çünkü 30 Eylül akşamı duyurdukları tabloda bu oran yüzde 82 düzeyindeydi. Yüzde 100’e yakın olması gereken bu oran düşük kaldığı için bir gün içerisinde tablodan çıkartılmış oldu. Belirti göstermediği gerekçesiyle günlük koronavirüs tablosuna dahil edilmeyen binlerce olgu, sağlıklı bir şekilde takip edilemiyor.”

turkuaz-tabloda-aile-hekimi-izleme-orani-uctu-pandemiyle-degil-rakamlarla-mucadele-788324-1.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu