Teknoloji

Twitter, İçerikleri Okumadan Retweetleyen Kullanıcılarını Uyarmaya Başladı

sosyal medya devi Twitter, her sosyal ağ platformu gibi ister istemez yalan, sahte veya aldatıcı haber ve içeriklerin barındığı bir yer haline gelebiliyor. Ama platform son aylarda bu durumun üstesinden ulaşmak için yeni önlemler almaya devam ediyor. Şirket, haziran ayında yaptığı bir paylaşımda bu önlemlerden birisini daha açıklamıştı.

Resmi Twitter Support hesabı tarafından yapılan paylaşımda bir içeriğin lakırtı başlatabileceğini, dolayısıyla o içeriği paylaşmadan önce içeriği okumamız gerektiğini belirtmişti. Ancak Twitter, bu konuda bize yardım etmek için yeni bir özelliği devreye sokacağını duyurmuştu.

Özellik 3 aydır test ediliyordu:

twitter

Twitter’ın yeni özelliği, yalnızca Android kullanıcıları için yayınlanan bir özellikti. Bu özellik dahilinde bir kullanıcı tıklamadığı bir içeriği okumadan Retweet ederse karşısına bir dikkat çıkıyordu. Bu uyarıda Twitter, başlıkların bütün hikâyeyi anlatmadığını kullanıcıya söyleyerek kullanıcıyı içeriği okumaya teşvik ediyordu.

Nitelik, geçtiğimiz üç ay içinde sınırlı sayıdaki kullanıcı kitlesiyle birlikte test edildi. Üç aylık test sürecinin arkasında sosyal medya devi, 24 Eylül’de yeni özellikle birlikte elde ettiği başarılı sonuçları açıkladı. Twitter’ın yeni özelliği, paylaşılan sonuçlara tarafından gerçekte de işe yaramıştı.

Test fazlasıyla olumlu netice gösterdi:

twitter

Twitter’ın paylaştığı sonuçlara tarafından uyarı mesajını gören kullanıcılar, Retweet etmeye çalıştıkları içeriği %40 daha fazla açtı. aynı zamanda Retweet etmeden önce içeriği okuyanların oranı %33 çoğalma gösterdi. Bazı kullanıcılarsa haberi ilk elden Retweet etmemeye karar verdi ve içeriği okumadı.

Son üç ay içinde fazlasıyla olumlu sonuçlar belirten özellik, bu hafta sonundan itibaren dilekçe geneline yayıldı. Özellik, yakında ülkemiz de dahil edinmek üzere bütün dünyada kullanıcıları bir içeriği okumadan önce o içeriği paylaşmaktan uzaklaştırmak için kullanıma sokulacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu