Ekonomi

Ülker’den yiyecek israfıyla mücadelede önemli adım

Dünya genelinde yiyecek kaybının ve israfının 2030 yılına değin yüzde 50 azaltılması nedeniyle başlatılan, Dünya Kaynak Enstitüsü (World Resources Initiative-WRI) kadar yönetilen “10x20x30″ girişimine yiyecek sektörünün lider markalarından Ülker de destek olacak.

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları aralarında yer alan ‘Gıda kayıp ve israflarının 2030 yılına değin sözde yarıya azaltılması hedefine yönelik yürütülen projede gönüllü yer alacak olan Ülker, meslek ortağı markalarla da gıda kayıp ve israfını azaltma yolunda birlikte çalışacak.

“Hedefimiz sıfır kayıp”

İsrafsız şirket modeli prensibiyle çalıştıklarını andıran Ülker CEO’su Mete Buyurgan şunları söyledi: “Dünya standartlarında kabul görmüş kesintisiz iyileştirme yöntemlerini kullanarak, “sıfır kayıp” hedefiyle çalışıyoruz. Operasyonel kusursuzluk yaklaşımımızla tedarik zincirimizi uçtan-uca ele alıyor ve aralıksız gelişim döngüsü içinde kayıplarımızı azaltıyoruz. İsrafsız imal kültürümüzle, birincil seferde hedeflenen kalitede üretiyor ve kayıpları kaynağında önlemeyi amaçlıyoruz. Sıfır atık hedefiyle çalışırken, 2019 yılında toplam atıklarımızın yüzde 91’ini geri dönüştürdük. Senelerdir israfsız üretim modeliyle çalışarak bu kültürü tamamen içselleştirdik ve gelmiş olduğumuz noktada aldığımız ham maddelerin \%98,9’unu yeniden ürüne çevirme oranına ulaştık. Yiyecek sektöründe bu oranın dünya genelinde en iyiler aralarında olduğunu görüyoruz. Sıfır kayıp hedefi hiç bitmeyecek bir seyahat ve biz bu çıtayı aralıksız daha da yukarılara nakliye gayreti içerisinde olacağız. Tedarikçi geliştirme programımıza da hız verdik. Tedarikçilerimizin kendi proseslerini sürekli iyileştirerek kayıplarını kaynağında önlemelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Gıda atıklarının azaltılması kayda değer konu başlıklarımızdan”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine kadar, her sene tüm dünyada insanların tüketmesi için üretilen gıdanın üçte biri tutumsuzluk edildiğini hatırlatan Buyurgan “Bu veriler ışığında, yiyecek atıklarının azaltılması manâlı konu başlıklarından biri olarak önümüzde duruyor. Ülker’de uzun yıllardır yiyecek israfının engellenmesi konusunda kayda değer projeleri hayata geçiriyoruz. 10x20x30 girişimine takviye vererek sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda kayda değer bir adım daha attığımıza inanıyoruz. Umarız fakat bu iş birliğinden doğan güçle Türkiye’de yiyecek israfının engellenmesi konusunda misal bir model ortaya koymayı başarırız” diye konuştu.

10x20x30 ise dünyanın en büyük gıda perakendecisinin ve sağlayıcısının en az 10’unun “hedef, ölçüm, eylem” yaklaşımını benimsediği ve her birinin öncelikli 20 tedarikçisine benzer yaklaşımı benimsettiği, bu nedenle yiyecek kayıplarını ve israflarının 2030’a değin yarıya indirmelerini öngören teşebbüs.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu