Eğitim

Ulusal Eğitim Bakanlığı, EBA’ya erişim sıkıntısıyla ilgili yorumlama yaptı

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna emrindeki olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında kesik kesik olarak bazı kullanıcılar göre karşılaşılan erişim sorunlarının, süre kaybetmeksizin yapılan iyileştirmelerle çözüme kavuşturulduğu aktarıldı.

Bir öğrencinin gün içerisinde işleyebileceği canlı ders sayısının 22 Eylül Salı günü itibariyle büyük oranda arttırıldığına değinilen açıklamada, “Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ek olarak öğrencilerin, jurnal ders programının tamamına yakınını canlı dersler yoluyla, öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın birincil günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. aynı zamanlı kullanımdan kaynaklı bu durumla ilgili tespitler anlık olarak üretilmiş ve benzer gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek aracısız olarak canlı dersine katılabilmesini sağlayacak “Hızlı geçiş” özelliği iyileştirilmiştir” ifadelerine yer verildi.
Yeni dönem açılışı ile fazla yüksek dilekçe trafiklerine ulaşan EBA’nın, küresel ölçekte dikkat çektiğine değinilirken Ulusal Eğitim Bakanlığı kadar yapılan açıklamada, siber saldırılara da maruz kalındığı ve hizmet kalitesinin etkilendiği aktarıldı. Ayrıca Dağıtık Hizmet Müdahale Etme (DDoS) saldırılarını izleme raporlarına göre söz konusu saatlerde birden fazla siber atak gerçekleştiğinin de tespit edildiği açıklamada yer aldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hem şu ifadelere yer verildi:

“Bu durumun erken farkına varılmasıyla hemencecik müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir. EBA Sistemleri 7 gün 24 saat denetim merkezi ile izlenmekte ve aralıksız hizmet sunumu için gerekli müdahaleler yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonradan ve 23 Eylül tarihlerinde benzer dilekçe yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu