Dünya

Uluslararası toplumdan ateşkes çağrısı

Birleşmiş Milletler, Rusya, Almanya, İran ve ABD’den yapılan açıklamalarda silahların susması istendi

Uluslararası toplumdan ateşkes çağrısı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ermenistan ve Azerbaycan aralarında statüsü anlaşmazlık konusu olan Dağlık Karabağ bölgesindeki şiddetli çatışmalar sürerken Birleşmiş Milletler (BM) Emniyet Konseyi bugün olağanüstü gündemle toplanacak.

Konsey’den mütareke kararının çıkması bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşme öncesi Yunanistan’da yaptığı açıklamada “İki taraf da şiddeti durdurmalı ve mümkün olan en kısa sürede ayrıntılı müzakerelere her yerde başlanması için Minsk Grubu’yla birlikte çalışmalıdır” dedi. Minsk Grubu, Rusya, Fransa ve ABD’den oluşuyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından kurulan grup yıllardır Dağlık Karabağ sorununun çözümü için aracılık faaliyeti yürütüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Ermenistan ve Azerbaycan liderleriyle telefon görüşmesi yaparak Dağlık Karabağ’da hemencecik ateşkes duyuru edilmesini istedi. Görüşmenin arkasında yapılan açıklamada Merkel’in tarafları müzakere masasına geri dönmeye çağırdığı ve Avrupa Emniyet ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubunun bunun için en uygun platform olduğunu açıklama ettiği aktarıldı.

YANGINA BENZİN DÖKMEYİN

Rus Parlamentosunun daha aşağı kanadı Duma da Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu. Duma’da yapılan genel kurul toplantısında, Dağlık Karabağ’da oluşan duruma ilişkin kabul edilen bildiride “Duma, ateşkesin şimdi sağlanması, bölgede gerilimin tırmanmasının önlenmesi ve durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurguluyor” ifadesine yer verildi. Kremlin’den de “Taraflara askeri destek veren talimat yangına yakıt dökmek anlamına geliyor” açıklaması geldi. Moskova, Türkiye’den Dağlık Karabağ’da mütareke sağlanabilmesi için Bakü üzerindeki nüfuzunu kullanmasını isterken Ankara’dan ise “Tek çözüm, Ermenistan’ın işgal ettiği Azeri topraklarından çekilmesi” açıklaması geldi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, “İran’ın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün tanınması ve buna uyulması konusundaki tutumu epeyce açıktır. İran, milletlerarası hukuk ve BM kararları çerçevesindeki bu meşru hakkı daima vurgulamıştır” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu