Eğitim

Üniversite adayları için ek tercihler başladı

Üniversite sınavı sonrası öğrenciler ilk tercihlerini yaparak mektep kayıtlarını yaptırdı. Hemen Şimdi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ise ek tercihler başladı. Adaylar anlamsız kalan 57 bin karakter ve tescil yaptırılmayan kontenjan için 17 – 23 Eylül tarihleri arasında başvuru formu yapabilecekler. Kimlerin ek seçim başvurusu yapabileceği hakkında bilgiler veren Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, “Merkezi yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş almak gerekiyor. 2020-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yatırma için tercih yapabilirler” dedi.

 “24 seçim hakkı var”

Ek Yerleştirmede adayların 24 tercih hakkı bulunduğunu andıran İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, “Ek yerleştirme işleminde bulunacak namzet 24 tercihi geçmemek şartıyla istediği sayıda tercih yapabilir. Oluşturacağınız tercih listesinde program kodlarını doğru yazdığınızdan emin olun. Bir namzet, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. bu nedenle en fazla yerleşmek istediğiniz bölümden en düşük istediğiniz bölüme göre seçim listenizi oluşturun” diye konuştu.

“Ek sipariş verme ücretini ödemeyi unutmayın”

Gülşen hem şu hatırlatmalarda da bulundu;

“Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en ufak puanı oluşan ama, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması sebebiyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını seçim yapabilmek için, programın en küçük puanına eşdeğer ya da daha büyük puana sahip almak gerekiyor. Kontenjanı dolmayan ve en ufak puanı oluşmayan programları, ilgili sipariş verme puanı hesaplanmış bütün adaylar tercih edebilir. Seçim bildiriminizi tamamladıktan sonra ilave atama ücretini ödemeyi de unutmayın.”

“ÖSYM bursuna ilave fazla yüzde 50 seçim indirimi uygulanacak”

Tercih indirimleri hakkında da bilgi veren Gülşen, “2020 YKS ek kontenjan tercihlerinde birincil 5 tercihinden herhangi birinde İstanbul Gelişim Üniversitesi lisans ve ön lisans programlarına yerleşenlere veya araya hiçbir üniversite koymadan kaçıncı sırada olursa olsun İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni tercih edenlere ÖSYM bursuna ek artı yüzde 50 seçim indirimi uygulanacak” ifadelerini kullandı.
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu