Eğitim

Üniversite adayları için ek tercihler başladı!

 Üniversite sınavı sonrası öğrenciler birincil tercihlerini yaparak okul kayıtlarını yaptırdı. Hemen Şimdi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler için ise ek tercihler başladı. Adaylar anlamsız kalan 57 bin şahsiyet ve kayıt yaptırılmayan kontenjan için 17 – 23 Eylül tarihleri arasında başvuru yapabilecekler. Kimlerin ek seçim başvurusu yapabileceği hakkında bilgiler veren Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, “Merkezi yerleştirmede hiçbir yüksek öğretim programına yerleştirilmemiş edinmek gerekiyor. 2020-YKS’de özel kabiliyet sınavı ile bir yüksek öğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ilave sıralama için tercih yapabilirler” dedi.

“24 seçim hakkı var”

Ilave yerleştirmede adayların 24 seçim hakkı bulunduğunu hatırlatan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Rehberlik Uzmanı Elif Aluç Gülşen, “Ilave atama işleminde bulunacak namzet 24 tercihi geçmemek şartıyla istediği sayıda tercih yapabilir. Oluşturacağınız seçim listesinde program kodlarını içten yazdığınızdan belli olun. Bir namzet, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa tescil hakkı kazanabilir. böylece en çok yerleşmek istediğiniz bölümden asgari istediğiniz bölüme kadar seçim listenizi oluşturun” diye konuştu.

“Ilave sipariş verme ücretini ödemeyi unutmayın”

Gülşen ayrıca şu hatırlatmalarda da bulundu; “Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en ufak puanı oluşan ama, yerleştirilen adaylardan birkaçının tescil yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını tercih yapabilmek için, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip almak gerekiyor. Kontenjanı dolmayan ve en minik puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış bütün adaylar tercih edebilir. Tercih bildiriminizi tamamladıktan daha sonra ek sipariş verme ücretini ödemeyi de unutmayın.”

“ÖSYM bursuna ilave artı yüzde 50 tercih indirimi uygulanacak”

Tercih indirimleri hakkında da veri veren Gülşen, “2020 YKS ilave kontenjan tercihlerinde ilk 5 tercihinden herhangi birinde İstanbul Gelişim Üniversitesi lisans ve ön lisans programlarına yerleşenlere veya araya hiçbir üniversite koymadan kaçıncı sırada olursa olsun İstanbul Gelişim Üniversitesi’ni seçim edenlere ÖSYM bursuna ek fazla yüzde 50 tercih indirimi uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu