Eğitim

Üniversiteliler Semra & Enver Yücel Ödülü’nü tasarlıyor

   Geçtiğimiz Mayıs ayında, bir çocuktan bir umut meydana getirmek amacıyla kurulan Semra & Enver Yücel Vakfı, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için yaptığı araştırmalar dışında, yılda bir defa de, topluma değer katan bir birey veya bir ekibi, iyi örneklerin çoğalması nedeniyle ödüllendirecek.
 

Vakıf, her sene kuruluş yıldönümünde düzenlemeyi planladığı ödül töreninde ibraz edilecek ödül heykelciğinin tasarımını, üniversite öğrencilerine bıraktı.

Birim farkı olmaksızın, Türkiye ve KKTC’de öğrenim gören üniversiteli gençlerin başvurabileceği tasarım yarışmasında dereceye giren ilk 3 öğrenciye ödül verilecek. Farklı üniversitelerden akademisyenlerin ve Endüstri Ürünleri Tasarımcılarının değerlendirmeleriyle belirlenecek olan tasarım yarışmasının birincisi, Mentora College Washington DC’de Dil Okuluna, İkincisi Berlin International University’de yaz okuluna gidecek. Dereceye giren üçüncü öğrencinin ödülü ise, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Eğitimi olacak.

Müsabaka hakkında veri veren SEY Vakfı Başkan Vekili Begüm Yücel Çabakçor, “Bu tasarım yarışmasına katılmanın tek şartı var. O da üniversite öğrencisi almak. Her üniversiteden, her bölümden öğrenci yarışmaya başvurabilir. Biz bu tasarım yarışması için bir konsept belirlemedik. Çünkü ödülü tek bir alanda değil, hangi alanda olursa olsun, topluma, ülkemize, hatta dünyaya, eylemleriyle, yaptıklarıyla, sözleriyle katkıda yer alan, ayrım oluşturan, bedel katan insanlara vereceğiz” dedi.

Jüri üyelerinden Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Dündar ise, “Semra & Enver Yücel Vakfı’nın “topluma layık katan insanları ödüllendirerek, iyi örnekleri yükselme” misyonunun görünür sembolü olacak ‘ödül’ tasarımının karar verilme sürecinin de yeniden öğrencilere katkı maddesi ve tecrübe kazandırılacak bir yarışma ile gerçekleştirilmesi fikri, vakfın kurulduğu ilk günden itibaren sergilemiş oldukları ‘bütün toplumu kucaklayan üstün bir iyilik vizyonu’ yaklaşımı bir kere daha ortaya koyuyor” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu