Eğitim

Üniversitenin akreditasyonlu program sayısı artıyor

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü hakkında data veren ve mezunlarının kamu ve özel yayın kuruluşları elde etmek üzere iletişimin gerçekleştiği hemencecik tekrar alıştırma imkânına sahip olduğunu açıklayan UBYO Müdür Vekili Dr. Öğr. Üyesi Hilal Kılıç, “Yönetmen, gazeteci, kurgu yönetmeni, kameraman, muhabir, senarist, sunucu, yayımcı, araştırmacı yazar ve eleştirmen gibi böylece çok unvanla çalışabilirler” diye konuştu.

“Kaliteli medya çalışanları yetiştirmeyi amaçlıyor”

Bölümün 4 takvim bir eğitim programına sahip olduğunu bildiren Hilal Kılıç, “Televizyon Haberciliği Programcılığı bölümü, öğrencilerin hem teorik olarak alan hakkındaki bilgilerini arttırdığı hem de aldıkları uygulamalı dersler doğruca öğrendikleri bilgileri pratik ederek pekiştirme şansını elde ettiği bir müfredata sahip. Bölüm çoğunlukla medya, özel olarak ise televizyon haberciliği ve programcılığı alanında çalışacak nitelikli medya çalışanları yetiştirmeyi amaçlıyor. Öğrencilere, ‘eleştirel medya okuryazarlığı, haber toplama ve yazma teknikleri, televizyon yayıncılığı, program yazarlığı’ gibi pek çok alanda data ve beceriler kazandırılıyor” diye konuştu.

“Derinlikli bilgiye sahip olmalarını sağlıyor”

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünde ders veren öğretim üyeleri hakkında da bilgi veren Kılıç, “Akademik çalışmalarının yanı sıra medya sektörünün dağıtılmış alanlarında iş tecrübeleri bulunuyor. Bölüm hocalarının bu iki yönlü boyutu, öğrencilerin okudukları birim ve ileride çalışacakları iş kolları hakkında daha derinlikli bilgiye sahip olmalarını sağlıyor” dedi.

Uygulamalı dersler

Bölümde öğrenim gören öğrencilerin, ileride icra edecekleri işlerle alakalı çeşitli uygulamalı dersler aldıklarını söyleyen Kılıç, bu dersleri şöyle sıraladı:

“Kamera ve çekim teknikleri, TV’de kurgu teknikleri, ileri kurgu teknikleri, ses ve görsel üretim teknikleri, televizyon program metni yazarlığı, televizyon program yapımı ve yönetimi, kısa film uygulamaları, haber dili diksiyon ve haber teknikleri.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu