Ekonomi

Uzay Filmlerinden Fırlamış Gibi Görünen Konsept Araba: Karşınızda Electra

General Motors’un daha alçak şirketlerinden bir adam başına olan Buick, Şanghay’da düzenlediği bir etkinlikte yeni konsept aracını duyurdu. Yeni konsept aracını “Electra” olarak isimlendirilen Buick, bu ismi geçmiş yıllarda piyasaya sürdüğü modelinde de kullanmıştı. Ancak yeni konseptin, yıllar önce piyasaya sürülen Electra’dan oldukça farklı olduğunu açıkça tasvir etmek gerekiyor. 

Buick, 2018 yılında Enspire isimli bir konsept araç duyurusu yapmıştı. Electra, bu konseptin geliştirilmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Şirket, yeni konsept aracının tasarım dilini ise “potansiyel enerji” olarak isimlendiriyor. Oldukça etkileyici bir tasarıma sahip olan Electra, her detayıyla tüketicileri kendisine hayran bırakacak gibi görünüyor.

Buick’in yeni konsepti Electra işte böyle görünüyor

Buick Electra

Buick, yeni konsept aracını oldukça minimalist şekilde tasarlamış. Tasarıma yakından baktığımızda, aracın yersiz hiçbir detayının olmadığını görüyoruz. Oldukça ince farlara sahip olan Electra, uzun sayılabilecek ve belirgin hatlara sahip bir burna sahip. Aracın ön camı ise epeyce eğimli ve aracın adeta arkasına kadar devam ediyor. Keza bu cam, aracın tavanını da oluşturuyor.

Buick’e tarafından Electra’nın tasarımı, bir uzay kapsülünden esinlenerek oluşturulmuş. Vasıta zaten tasarımıyla da bu düşünceyi doğruluyor. Ayrıca arkadaki keza ön kapılar yukarı doğru açılırken, aracın içine baktığımızda da uzay temasının her yere yayılmış olduğunu görüyoruz. Dilerseniz derhal, Electra’nın iç tasarımına da yakından bakalım.

Buick Electra

Buick Electra’nın epeyce şık bir koltuk tasarımı var. Keza aracın oldukça minik bir direksiyon simidi ile devasa büyüklükte bir gösterge ekranı var. Bu ekran, muhtemelen bununla birlikte multimedya ekranı olarak da kullanılabiliyor. Ayrıca bir şoför, direksiyonu kendisine doğru çektikçe bu devasa büyüklükteki ekranı da kendine doğru yaklaştırmış oluyor. Ama mevcut koşullarda bu stil gösterge ekranlarının pek de tercih edilmediğini anlatmak gerekiyor.

Buick Electra

Electra’nın kuvvet aldığı motor ise varsayım edebileceğiniz üzere dürüst yanmalı değil. İki adet elektrik motorundan zorlama bölge araç, General Motors’un Ultium pillerini kullanıyor. Bu da aracın menzilinin 600 kilometreden daha fazla olduğu anlamına geliyor. Buick’e tarafından 583 at gücünde (435 kilowatt) olan vasıta, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede gerçekleştirebiliyor. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu