Gündem

Uzman isim merak edilen soruyu yanıtladı: Soğuk algınlığı ile koronavirüs nasıl ayırt edilir?

Bayındır Afiyet Grubundan yapılan açıklamaya göre, koronavirüs, koronaviridea ailesinden, insanlarda basit soğuk algınlığından önemli zatürreye gidebilecek spektrumda hastalıklara yol açabilen bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. İnfluenza (grip) virüsü, yine nezle semptomları ve akciğer enfeksiyonuna yol açabilen Orthomyxoviridae ailesinden bir virüs. Soğuk algınlığı virüsünün ise yüzde 30-80 arasını, Picornaviridea ailesine ast Rhinovirüs oluşturuyor. Alerjik rinit bunlardan en ince ayrıntısına kadar bağımsız genetik geçişli bağışıklık sisteminin bir hastalığı olarak biliniyor.

“ALERJİSİ OLANLARDA ALEV VE KAS AĞRISI OLMAZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ethem Şahin bu dört durumun da nezle şikayetlerine yol açabileceğini belirtti. Şahin, “Dört şart da hastalarda başta burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük ve hafif ateşe yol açabilir. Fakat nezlenin en sık görülen sebebi soğuk algınlığı virüsüdür. Alerjik rinit ise ateş yapmaz. Kişi bahar aylarında geçmişte de olan alerji şikayetlerine (sık aksırık, burun kaşıntısı, sulu burun akıntısı, öksürük) sahipse ve kendini bu anlamda biliyor ise zaten virütik hastalıklardan üzüntü etmesine lüzum yoktur. Lakin alerjik rinit hastasının şikayetlerine ateş, yoğun öksürük, adale ağrısı, baş ağrısı ve halsizlik eşlik ediyor ise ve geçmişte aynı şikayetleri yaşamamış ise mutlaka doktora viral hastalıkların ayırıcı tanısı için başvurmalıdır. Alerjik rinitte ateş, yoğun kas ağrısı ve boğaz ağrısı olmaz.” ifadelerini kullandı.

“SOĞUK ALGINLIĞINDA NEFES DARLIĞI OLMAZ”

Soğuk algınlığında ise çoğunlukla 4-5 günde iyileşmeye başlayan boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı yine sulu burun akıntısı, baş ağrısı ve çok yüksek olmayan alev görüldüğünü belirten Şahin, şunları kaydetti:”Soğuk algınlığında solunum yetmezliği olmaz, kas ağrısı çok çok hafiftir ya da hiç yoktur. Kişinin diğer bir akciğer problemi yok ise hastalık aşağı inip akciğer enfeksiyonuna yol açmaz. Verilecek şikayet giderici ilaçlar, azıcık dinlenme ve bol akışkan alımı ile rahatsızlık birkaç günde iyileşme sürecine girecektir. Grip ise azıcık daha ağır seyreder. 38 derece üstünde ateş, baş ağrısı, yoğun adale ağrısı ve takâtsizlik, çoğu kez kuru öksürük çoğunlukla vardır. Lakin burun tıkanıklığı sulu burun akıntısı veya sık aksırma değil denecek kadar azdır. Grip virüsü de akciğerde ölümcül olabilecek zatürreye sebep olabilir. Birbirine çok eş ancak basit farklarla ayrıştırılabilen bu dört rahatsızlıkta gerektiğinde yapılacak basit hızlı test ile teşhis hemencecik konulabilir.”

ETKİLERİ 2-3 HAFTA SÜRÜYOR

Şu andaki bilgilere kadar koronavirüste en sık görülen şikayetlerin ateş (39-40 dereceyi bulabilir), 2-3 hafta süren halsizlik adale ağrısı, sık sık kuru öksürük, baş ağrısı, solunum yetmezliği, tat ve koku alamama olduğunu gösteren Şahin, “Bu günlerde nezle ile beraber yoğun baş ağrısı, ateş ve öksürük var ise maske, sosyal mesafe ve bireysel hijyen kurallarına uyarak hastaneye gidilmesinde menfaat var.” açıklamasında bulundu.

Uzman isim merak edilen soruyu yanıtladı: Soğuk algınlığı ile koronavirüs nasıl ayırt edilir?

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdulkadir Günyol

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu