Gündem

Vampir Sivrisinek İçin Biyolojik Çalışmalar Başlatıldı: ‘Giysilerin Üzerinden Bile Isırıyor ve Kanla Besleniyor’


Son yıllarda Türkiye’de de görülmeye başlanan ve sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi fazla sayıda hastalığı taşıyabilen Asya Kaplan Sivrisineği’ne aleyhinde, Boğaziçi Üniversitesi tarafından biyopestitit çalışmaları başladı. Incelemeler sonucunda kimyasal ilaçlara karşı dayanıklılık şampiyon Asya Kaplan Sivirisineği’ne biyoloji ile ilgili yöntemlerle çözüm aranacak.

s-fdfdab0a8f1a69a4ef4b7658e83bddac056e78
Güneydoğu Asya kökenli olan ve Avrupa kıtası ülkelerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği son yıllarda İstanbul’da da görülmeye başladı. Epeyce istilacı ve saldırgan olduğu belirli bu sinek için Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Kalıtımsal Bölümü Öğretim Üyesi Necla Birgül İyison ve ekibi biyopestitit ilerletmek için çalışmalara başladı.

“Diğer sivrisinekler gibi bunlar da rahatsızlık taşıyor”

s-a23d2d728214b751fb59e129928154686329ab
Yapılan araştırmalar hakkında data veren İyison, “Son zamanlarda İstanbul’a değin geldi. Fazla agresif bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor. En kayda değer özelliği, öteki sivrisinekler gibi bunlar da rahatsızlık taşıyor. Bu sivrisineğe aleyhinde kimyasal pestisitler kullanıyor. Sinekler bu kimyasallara aleyhinde bir dayanıklılık oluşturuyor. Bu yüzden tesir etmiyor. Biz de biyoloji olarak bir pestisit üretimi yerine getirmek istedik. Bir bakteri türü gıda olarak sineklerin larvalarına veriliyor. O larvalarla beslendiği süre bağırsaklarında faal ayla geliyor ve bu da onların ölümüne sebebiyet veriyor. Bu laboratuvarda o bakteri proteini yapılıyor. Bunların mekanizması bilinmiyor, bu yüzden yapılarını kavramak için proteinlerin çalışmalarını inceliyoruz” diye konuştu.

“Biyolojik bir ilaç geliştirmek istedik”

s-dd1e9efd63ae7ccb0fc3bd34d36f0a928d3414
Asya Kaplan Sivrisineğinin kolayca mutasyona uğradığını ve ilaçlara karşı direnç kazandığını kaydeden İyison, “Kimyasal ilaçlar uzun süre verildiğinde ya da dozu bütün bilinmediğinde sivrisinekler buna karşı bir dayanıklılık geliştiriyorlar. Bu direncin oluşmaması için biyolojik bir ilaç istedik. Sineğin mekanizmasını öğrenerek ilerleyen zamanlarda ayrı biyoloji ile ilgili ilaçlar geliştirmek istiyoruz” dedi.

Isırdığı yeri yara yapıyor

s-ddb99dfee2010408c6700ae2b06836548be65a
Bilhassa Kilyos, Sarıyer ve Beykoz’da çoğu kez görülen sinekten bölgede yaşamış vatandaşlar da rahatsız. Kilyos’ta yaşayan Mustafa Baltacı, “Vampir sivrisinek diyorlar. Isırdığı yeri bere yapıyor. Önceki yıllarda yoktu bu sene görüldü. Yaralarım hala duruyor. Isırdığı zaman geçmiyor ve fazla kaşınıyor. Sarıyer, Beykoz, Kilyos bölgesinde çok var. Evimiz bahçeli, bahçede oturduğumuz lahza herkesi sokuyor. Bilhassa çocukları çok ısırıyor” dedi.

“Bu yıl hiç görmediğim sinekleri gördüm”

s-51124ea60b2de5f4e124ff7f7277b4960f998e
Vatandaşlardan Satılmış Çetinkaya da “Bu sene hiç görmediğim sinekleri gördüm. Daha önce yoktu. Evime girdiğinde gördüm. Kene ve sinek karışımı gibi bir şeydi. Öbür bir sivrisinek. Hiç görmemiştim” diye konuştu. Cumali Gürler de “Dışarı fazla çıkmıyorum bu süreçte ama birkaç defa dışarı çıktığımda sokmuştu. Kaşıntısı, kızarıklığı fazlaydı. 3-4 gün sonradan anca geçti” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu