Ekonomi

Vatandaşın abonelik iptali çilesi e-Devlet ile sona erecek

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren müjdeli haber Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTİK) geldi. Televizyon, internet, telefon gibi abonelik sözleşmelerinin iptali için istenen faks, imzalı tatbik ve kimlik ibrazı dönemi bundan böyle sona eriyor. Yaklaşık Olarak vatandaşların çilesi haline gelen anlaşma feshi, BTİK kadar çalışmaların tamamlanmasıyla e-Devlet üzerinden yapılması mümkün olacak.

“ABONELİKTEN ÇIKMAK PRANGALARDAN KURTULMAKTAN DAHA ŞIDDET”

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Okumuş Ağaoğlu, tüketicilerin abonelik sözleşmelerini fesih etmek için büyük uğraşlar verdiğini açıklama ederek, “Hepimiz bir yerlere aboneyiz. Özellikle cep telefonu ve internet aboneliği çok yaygınlaştı. Burada en büyük sorun şu; üye olmak fazla basit lakin abonelikten çıkmak prangalardan kurtulmaktan daha şiddet. Tüketici çırpınıyor. Operatörler de ‘bizim şurada bayimiz var gidip ıslak imzalı, kimlik ibrazlı fesih dilekçesi vereceksin ondan daha sonra biz değerlendireceğiz’ diyorlar. Vaktiyle abonelikten çıkmak isteyen tüketicinin en büyük başarısı dondurmak oluyordu. Bir vakit daha sonra da sürpriz faturalarla karşı karşıya kalıyordu” dedi.

“ABONELİK İŞLEMİNDEN DAHA AĞIR BİR YÖNTEMLE FESİH YAPILAMAZ”

Aydınlatılmış Ağaoğlu, milyonlarca vatandaşın bu dilekçe nedeniyle mağdur olduğunu belirterek, “Yakın zamanda 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı vardı. 69 yaşındaki aboneye bayiye gidip kimlik ibrazlı, ıslak imzalı uygulama koşulları sunuyorlardı. Hem faks talep ediyorlardı. Evde faks ne arar? Tarihe karıştı artık. Kullanım yaz, imza at, onu tarat, faksla uzun uzun işlemler. Bunları yapamayacak olan milyonlarca abone cefa çekiyordu. Derhal e-Devlet üzerinden abonelik fesih bildiriminde bulunacak. 24 saat içinde de operatör, fesih bildirimini aldığını aleyhinde tarafa bildirecek ve 48 saat içinde hizmet sonlandırılacak. Hizmet sonlandırılmaz, abone kullanmaya devam ederse de firma fatura yansıtamayacak” diye konuştu.

Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevzuata kadar, abonelik tesisini sağlayan yöntemden daha ağır bir yöntemle fesih yapılamaz. Bazen güvenlikten bahsediyorlar. İşlerine geldiği zaman böylece çok güzel sorguluyorlar oysa abone göre fesih talebi geldiği vakit halk deyimiyle, yokuşa sürüyorlar. Artık abonelik çilesi son buluyor. Bugün Türkiye’de 160 milyon abonelik var. 83 milyon cep telefonu aboneliği, 60 milyon internet aboneliği var. Uydu televizyon ve sabit telefon aboneliğini eklediğiniz süre 160 milyonun üzerindeki abonelere ‘gözünüz aydın’ diyorum. Artık abonelik feshetmek, prangalardan kurtulmak gibi baski olmayacak.”

VATANDAŞLAR ZORLUKLAR NEDENİYLE İPTAL İŞLEMİNDEN VAZGEÇİYOR

Vatandaşlar ise aboneliği başlatırken bütün işlemlerin seri bir şekilde yapıldığını ancak söz konusu abonelik iptali olduğu süre her türlü zorlukla karşılaştıklarını belirtiyor. Vatandaşlardan İbrahim Saki, “Bir aboneliği iptal ederken fazla zorlanıyoruz. Alırken çok kolay, imkanlar fazla rahat ama biz iptal edeceğimiz vakit çok zorlaşıyor. ‘Sözleşmeniz var, sözleşme için aidat ödemeniz gerekiyor’ diyorlar. Bu iptal durumlarında bezginlik yaşıyoruz. Devlet de bu işe el atarsa olağanüstü olur. Vatandaşın gönlü bakımlı eder” dedi.

Volkan Aktaş da “Telefonda kapatma menüsü var oradan talepte bulunuyoruz bitmiş diyorlar fakat adamakıllı kapanması için bayiye gitmeniz gerekiyor, diyorlar. Bayiye gidince de başvuru formu istiyorlar. Aralıksız zorlaştırıyorlar. En sonunda iptal etmekten vazgeçtim. e-Devlet üzerinden olursa şahane olur. Sürekli kullanıyoruz da zaten başvuru cep telefonumuzda yüklü” diye konuştu.

Bir diğer vatandaş İsmail Akgül de iptal için faks çekme zorunluluğundan davacı olarak, “Sürekli oyalıyorlar, yanıt vermiyorlar. Belge, faks istiyorlar. Bir türlü iptal edemiyoruz. 1-1,5 ay sürüyor bu işlemler ama abone olmak beş dakika sürüyor. Faks tarih oldu zaten faksı bulamıyoruz. Beş dükkandan birinde anca bulunuyor. En son iptal etmekten vazgeçtim. Şu lahza duruyor, faturalarını da ödemiyorum” ifadelerini kullandı.

Vatandaşın abonelik iptali çilesi e-Devlet ile sona erecek

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / ELİF YAVUZ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu