Sağlık

Vetal, Türkiye’nin ve öteki ülkelerin aşılarını üretebilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ziyaret ettiği ve “Adıyaman aşı üretmeye hazırlanmış” dediği Vetal aşı ve ilaç fabrikası, biyogüvenlik seviyesi 4 olan BSL-4 laboratuvarı yapı ediyor. Biyogüvenlik seviyesi 4 olan bu laboratuvarlarda kuduz gibi veya bundan sonradan çıkması mümkün öldürücü hastalıklara aleyhinde aşı ve benzeri ürünler geliştirilecek.

Türkiye’nin insan denemeleri aşamasına geldiği aşıların üretileceği mümkün tesislerin en enerjik adayı olan Vetal, ürettiği aşı ve serum gibi biyolojik ürünler nedeniyle Türkiye için stratejik tesisler aralarında yer alıyor. Biyogüvenlik seviyesi 2 olan 12 adet, biyogüvenlik seviyesi 3 olan 5 adet edinmek üzere 17 adet laboratuvarı bulunan Vetal’ın daha alçak yapısının aşı üretimine yerinde olduğu Bakan Varank kadar açıklanmıştı.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Turgut’un başında bulunduğu 13 karakter ekibin çalışmasıyla Covid-19 virüsü kontrol altına alınarak, cansız virüs atlara enjekte edildi. Atlar antikor üretti. Bu antikorlardan laboratuvarlarda ‘Covidsera’ isimli Covid-19 serumu üretildi. Onay çıkması halinde serumun seri üretimine geçilecek. Türkiye’de insan denemeleri aşamasına gelinen 3 aşı projesinin onaylanmasının peşinde bu aşılar da Vetal’de üretilebilecek.

Vetal’in heybetli boyutta stratejik bir tesis olduğunu dile getiren Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, bu tesiste yurt dışından başka ülkelerin de aşı üretebileceğini dile getirdi. Rektör Turgut, “Burada 12 tane BSL-2 ve 5 tane BSL-3 laboratuvarı olan, zaten çok sayıda hayvan serum ve aşısının üretildiği, 2 adette beşeri yani yılan antitoksininin, akrep antitoksininin üretildiği heybetli, 50 bin metrekare kapalı alanı olan bir tesistir. Adıyaman Üniversitesi ile Vetal’in halk sanayi işbirliği vardır. Adıyaman Üniversitesi olarak bizde Vetal şirketiyle beraber TÜBİTAK Projesi kapsamında atlara inaktive virüsü uygulayarak burada serum ürettik. Bu tesiste ‘Covidsera’ isimli serumu üretiyoruz. Mevcut üretilmesi olası aşılar ve bundan sonradan Türkiye’de ve yurt dışındaki kurumların zeka aşı üreteceği bir tesistir. Biyolojik ürünler tekrar tekrar stratejik olmuştur. Burada biyolojik ürünler üretiliyor. Bu tesis ülkemiz için stratejik bir tesistir. BSL-4, biyogüvenlik seviyesi 4 olan, kuduz gibi ya da bundan daha sonra çıkması muhtemel öldürücü hastalıklara ait etkenler, bu virüs olabilir, bakteri olabilir bunlara karşısında aşı ve sözde ürünlerin geliştirilmesinde BSL-4 kullanılabilir ama şuanda kullanılan insan kuduz serumu içindir. Kuduz hastalığı geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Onun için biyogüvenlik seviyesi yüksek olan laboratuvarlar gereklidir. Burası Türkiye’de bir birincil olacaktır” diye konuştu.

Ahmet Arslantaş
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu