Sağlık

Virüs en fazla kalp ve damar hastalığı olanları etkiledi

Virüs en çok kalp ve damar hastalığı olanları etkiledi

HABER MERKEZİ

Kalp-damar hastalıkları dünyada maksimum ölüme sebep olan hastalıkların başında geliyor. Dünya Sağlık Durumu Örgütü verilerine göre, her sene dünyada 17 milyon birey yürek damar hastalıkları nedeni ile yaşamını yitirirken, kalp ve damar hastalıklarına tabi ölümlerin 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ülkede ise her sene takriben 200 bin kişinin yürek krizi sebebiyle yaşamını yitirdiği kayıtlara geçerken, bu oranın trafik kazası sebebiyle yaşanan ölümlerin 30 katı olduğu belirtiliyor.

Türk Kardiyoloji Derneği Idare Heyeti Üyesi Prof. Dr. Bülent Mutlu, Dünya Kalp Günü nedeniyle Covid-19’dan en fazla etkilenen ve vefat oranı en yüksek seyreden grubun yürek ve damar hastalıkları olan 65 yaş üzerindeki erişkinler olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Mutlu, Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti (ESC) 2019 sonuçlarına kadar, Türkiye’nin obezite sıralamasında Avrupa’da birincil sırada yer aldığını dile getirerek, kalp damar hastalıkları açısından en yüksek risk grubunu oluşturan diyabet oranlarında aynı yerleştirme görüldüğünü aktardı. Tümünün yaşam tarzı değişiklikleri ve hap tedavileriyle düzeltilebildiğini vurgulayan Mutlu, şu bilgileri paylaştı:

“Obezite, diyabet, hipertansiyon ve sigara alışkanlığı… Bu sıraladığım risk faktörlerinin hepsi değiştirilebilir davranışsal ve metabolik risk faktörü. Son yıllarda üzerinde fazla sık konuşulan stres de artık esas tehlike faktörlerinden biri olarak kabul edilmiş ve risk skalaları içerisinde yer aldı. Tehlike faktörlerinin belki de en başında tütün kullanımı gelmekte.”

Bedensel aktivite eksik

Mutlu, sigara kullanımıyla yürek damar hastalıklarına tabi vefat oranlarının 2 kat artığını ve bırakılmasından daha sonra oranın yıllar içerisinde azaldığını dile getirdi:

“Diğer tehlike faktörü ise eksik fiziksel aktivite. Haftada 150 dakika bedensel aktivitenin iskemik kalp hastalığı riskini yüzde 30, diyabet riskini yüzde 27 oranında azalttığı saptandı. Hem kilo kaybı, kan şekeri ve tansiyon kontrolünü artırdığı, insülin duyarlılığında düzelmelere neden olduğu belirlendiğinden etkisi artarak aralıksız bir etmen. Sağlıksız beslenme ve tuzlu tüketimi de en manâlı problemlerden ikisi.”

***

Kalp sağlığını korumak için 7 öneri

► Daha pozitif meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Günde asgari 5 porsiyon meyve ve sebze yemeyi hedefleyin. Bütün tahılları tercih edin.

► Sağlıklı yağlar kullanın ve yanmış yağ ile yemek yemek yapmayın.

► Daha fazla deniz ürünü tüketmeye çalışın. Haftada iki kere balık yiyin. Izgara yağda kızartılmış balıktan kaçının.

► Kırmızı et tüketiminizi azaltın. Et yiyecekseniz yağsız seçim edin ve porsiyonları ufak tutun.

► Ahenkli olarak balık ve kümes hayvanlarının etlerini tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin.

► Süt ürünlerinin az yağlı olanlarını seçim edin. Doğal yoğurt ve çok yağlı olmayan peynirlere yönelin.

► Tabağınızı renklendirin. Otlar ve baharatlar yemeğinizin lezzetini artırır ve tuzlu ihtiyacını azaltır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu