Sağlık

Virüslere karşısında etkin peygamber süpürgesi bitkisi Aksaray’da da yetiştirildi

Başlıca vatanı Asya ile Kuzey Amerika olan ve Türkiye’de de Kaz Dağları’nda doğal olarak yetişen Artemisa annua bitkisi, acilen de Aksaray’ın Eskil ilçesinde bir bayan çiftçi göre ekilerek yetiştirildi. İlçesinde tarım ile uğraşan Havva İnanç (42), bitkinin çoğu hastalığın tedavisinde kullanıldığını belirterek, korona virüs aşısında da bu bitkinin kullanılmasının önerildiğini kaydetti.

Bayan çiftçi Havva İnanç, 2020 yılında çok şiddet bir süreçten geçildiğini belirterek, “Ben bu zamana kadar, çoğu tıbbi aromatik bitkilerin yetiştiriciliğini yaptım. Bu bitkilerden birisi de pelin otu, peygamber süpürgesi otudur. Bilindiği üzere, şu lahza dünyada çoğu bilim insanı bu bitki üstüne araştırma yapıyor ve bu bitkinin Covid-19 tedavisinde kullanıldığını açıklama ediyor. Okulların başladığı bu dönemde, bu bitkinin suyu kaynatılarak destek çare olarak çocuklara veriliyor. İnternette yaptığım araştırmalarda da Covid-19 aşısında da bu bitkinin kullanılması öneriliyor. Ben de arazimin iki uygun bu bitkinin test ekimini yaptım. İkisinde de çok hoş verim aldım. İnşallah seneye daha geniş bir şekilde bunun tarımını yapacağım. Otun böylece güzel kokusu var fakat, içine çektiğinde insanın göğsü rahatlıyor ve ferahlıyor. Ben bu otun endüstriyel tarımda yaygınlaşması taraftarıyım. Yaptığım araştırmalarda akciğerde bir numaralı etkisi var. Kendimiz de kullanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da bir seminerinde pelin otu, peygamber süpürgesi otunun, eski Çin kaynaklarında sıtma tedavisinde verimli olarak kullanıldığını açıklama ediyor.

Mehmet Kesin Öztürk
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu