Teknoloji

Windows 10’da Fare İmleci Nasıl Değiştirilir?

Fare imleci, modern kullanıcı arayüzü tasarımının temellerinden biridir. Microsoft’un Surface Pro serisi gibi bir tablete veya dokunmatik ekranlı bir Windows cihazına geçiş yapmış olsanız bile geleneksel masaüstü işletim sistemlerinin hepsinde o güvenilir eski fare imlecine bir şekilde ihtiyacınız olacaktır.

Fare imleci, tüm bilgisayar kullanıcılarının şayet de ekranda en fazla gördüğü ve peşine düşüp takip ettiği şeydir desek yanlış olmaz. Sürekli gördüğümüz bir şeyin görünüşünden bir zaman sonra sıkılmak da gayet doğaldır. Peki Windows 10 işletim sisteminde fare imleci değişikliği yapılabildiğini biliyor muydunuz? Gelin sizlere bilgisayarınızda fare imleci nasıl değiştirilir anlatalım.

Windows 10’da fare imleci değiştirme nasıl yapılır?

Adım #1: Windows tuşuna basıp Ayarlar’a gidin Adım #2: Kişiselleştirme sekmesine girin Adım #3: Temalar kısmında Fare İmleci seçeneğine tıklayın. Adım #4: Düzen kısmından dilediğiniz Fare İmleci setini seçin ve Uygula’ya basıp işlemi tamamlayın.

Adım #1: Windows tuşuna basıp Ayarlar’a gidin

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Görev çubuğunun en solunda yer alan Windows simgesine tıklayın ve anında üstündeki çark simgesine basarak Ayarlar’a gidin. Burada bilgisayarınızın ayarlarına zahmetsizce erişebiliyorsunuz.

Adım #2: Kişiselleştirme sekmesine girin

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Açılan Ayarlar penceresinde sağ üst tarafta bulunan Kişiselleştirme sekmesine gidin. Burada bilgisayarınızın teması, duvar kâğıdı ve değişik görsel unsurlarını değiştirebiliyorsunuz.

Adım #3: Temalar kısmında Fare İmleci seçeneğine tıklayın.

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Soldaki kategorilerden Temaları seçin. Temalar kısmında işletim sisteminizin başvuru renklerini, pencere renklerini ve fare imlecini değiştirebiliyorsunuz. En alttaki Fare İmleci seçeneğine tıklayın.

Adım #4: Düzen kısmından dilediğiniz Fare İmleci setini seçin ve Uygula’ya basıp işlemi tamamlayın.

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Uyum kısmından beğendiğiniz bir fare imleci setini seçin ve sağ daha aşağı taraftan Uygula butonuna tıklayıp işlemi tamamlayın. Tebrikler, fare imlecini değiştirdiniz.

Fare imleci özelleştirme nasıl yapılır?

Adım #1: Windows tuşu>Ayarlar>Kişiselleştirme>Temalar>Fare İmleci yolunu baştan takip edin. Adım #2: Fare İmleci türlerinin üzerine tıklayıp alttan Gözat… butonuna tıklayın. Adım #3: Açılan klasörde dilediğiniz fare imlecini, istediğiniz durum için seçin ve Uygula’ya basıp işlemi tamamlayın.

Adım #1: Windows tuşu>Ayarlar>Kişiselleştirme>Temalar>Fare İmleci yolunu her tarafta peşine düşüp takip edin.

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Üstteki adımlarda verdiğimiz gibi Ayarlar>Kişiselleştirme>Temalar>Fare İmleci yolunu bitmiş peşine düşüp takip edin ve Fare İmleci ayarlarını açın.

Adım #2: Fare İmleci türlerinin üstüne tıklayıp alttan Gözat… butonuna tıklayın.

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

Herhangi bir fare imleci modunu seçip sağ alt tarafta bulunan ‘Gözat…’ butonuna tıklayın.

Adım #3: Açılan klasörde dilediğiniz fare imlecini, istediğiniz koşul için seçin ve Uygula’ya basıp işlemi tamamlayın.

windows 10 fare imleci nasıl değiştirilir

‘Gözat…’ butonuna tıkladıktan sonra C:Windows/Cursors dizininin penceresi açılacak. Burada dilediğiniz fare imleci görünüşünü seçip Aç’a basın ve arkasından Uygula butonuna tıklayıp fare imleci özelleştirme işlemini tamamlayın. Eğer bir set olarak yüklemiyorsanız bu işlemi her fare imleci modu için teker teker yapmanız gerekiyor.

Windows harici Fare İmleci paketleri nereden indirilir?

cursorfx

Windows fare imleci değişimi yerine getirmek için Stardock’s CursorFX ve Open Cursor Library gibi birçok program ve site bulunuyor. Bu tarz programlar dosdoğru dilediğiniz fare imleci setini bilgisayarınıza yüklüyor. Eğer fare imleci setlerinin tamamını yok birkaçını beğendiyseniz, bu imleç dosyalarını C:Windows/Cursors klasörüne atmanız ve yukarıda anlattığımız gibi seçmeniz gerekiyor.

Bu Vesile Ile Windows 10 fare imleci değişiklik nasıl yapılır sorusunu yanıtladığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji sorunlarını taşıyan, bu ve bunun gibi çoğu faydalı içerik ve rehberden haberdar edinmek için sitemizi takipte kalmayı ve düşüncelerinizi / önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca resmi Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu