Gündem

Yandaş rektörün icraatları tek tek sıralandı: Çevresinin iş ve işçi bulma kurumu

Dersim dernekleri, Munzur Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Ubeyde İpek’in tartışılan icraatlarına tepki gösterdi. Rektörün tepki çeken uygulamalarının  tek tek sıralandığı açıklamada, “Munzur Üniversitesi adeta rektör ve çevresinin iş ve işçi bulma kurumu gibi hareket etmektedir” denildi.

Yandaş rektörün icraatları tek tek sıralandı: Çevresinin iş ve işçi bulma kurumu

Dersim dernekleri, Munzur Üniversitesi’nin ‘tartışılan’ rektörü Prof.Dr. Ubeyde İpek’in icraatlarını tek tek sıralayarak, yaşanan duruma tepki gösterdi.

Onlarca kurumun ortak imzasıyla yayınlanan açıklamada “Bilim mekânı ve sembolü olması gereken Üniversite ne yazık ki toplumun beklentilerine yanıt olamamış, kentin tarihi, kültürel, doğal, sosyal yapısına karşı âdete politik bir odak olarak konumlanmıştır” denildi.

Eğitime verdiği önem ve eğitim seviyesi en yüksek illerden biri olan Dersim’in uzun süredir Munzur Üniversitesi rektörünün neden olduğu sorunlarla boğuştuğunun kaydedildiği açıklamada, “Politik misyonla rektörlüğüne atanan Ubeyde İpek’le birlikte Munzur Üniversitesi her bakımdan sorunların kaynağı olmuştur. Göreve getirildiği günden bu yana yaptığı yanlış, keyfi ve liyakatsiz uygulamalarla basının gündeminden düşmeyen rektör, Dersimlilerin ve demokrasi güçlerinin tepkisini çekmeye devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

AKILALMAZ İCRAATLAR TEK TEK SIRALANDI

Ubeyde İpek’in Dersim’in tarihi, doğası, inancına karşı sürdürdüğü bu asimilasyoncu, ayrımcı, yıkıcı politikaları ve keyfi yönetimi nedeniyle görevinden alınmalı ve bu uygulamalara son verilmelidir” denilen açıklamada Ubeyde İpek tarafından yıllardır yönetilen üniversitede yaşanan kronikleşmiş sorunlar şöyle sıralandı:

1) Üniversite ilk kurulduğunda, Dersimlilerin büyük beklentileri vardı. Fakat, sonradan adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirilen bilim-eğitim kurumu, kenti her alanda geliştirmek yerine, nitelik itibariyle kentin gerisine düşmüş ve dinamiklerinin gelişmesinin önünde engel olmaya başlamıştır. Evrensel bir kavram olan üniversite fikriyatının içeriği boşaltılarak politik, ekonomik, sosyal açılardan kadrolaşmaya kurban edilmiş, cemaat mensuplarına, iktidar partisiyle irtibatlı Elâzığ menşeili ilişki ağlarına rektör eliyle teslim edilmiştir.

2) Dersim’de işsizlik had safhada iken, Munzur üniversitenin bütün kapıları Dersimli gençlere kapalıdır. Dersimli gençlere ve kadınlara layık görülen kadrolar ise temizlik işleri gibi düşük statülü güvencesiz işlerdir. Durmuş Boztuğ (eski rektör) döneminde az da olsa bir denge gözetilerek kadroya alınanlar dışında, Dersim kökenli akademisyenler neredeyse yok denecek kadar azdır.

Munzur Üniversitesi adeta rektör ve çevresinin iş ve işçi bulma kurumu gibi hareket etmektedir. Rektör İpek tarafından üniversiteye alınan akademisyenlerin büyük çoğunluğu Dersim’e yabancı, Elazığlı sağcı, milliyetçi ve dinci kimselerden oluşmaktadır. Rektör İpek yandaşlarına/hemşirelerine kadroyu garantilemek için farklı birimlerde eş zamanlı kadro ilanları çıkarmakta, şoförüne, balıkçısına, Fırat Üniversitesi’nde tanıdığı akademisyenlerin yakınlarına sürekli kadro tahsisleri yapmaktadır.

3) Dersimli veya demokrat akademisyenler arasında da “makbul” akademisyen tipi yaratmakta, kafasına uymayanları da atanmaları gereken üst kadrolara atamamaktadır. Bu amaçla başta Barış İmzacısı akademisyenler olmak üzere imzacı olan olmayan pek çok akademisyen rektör ve yönetim eliyle hukuksuzca ihraç edilmişlerdir. Yıllardır Dr., Öğretim üyesi kadrosu bekleyen Dersimli ya da demokrat akademisyenler ise atanmayarak adeta cezalandırılmaktadırlar.

4) Munzur Üniversitesi, Dersim halkıyla değil Ensar Vakfı ve diğer dinci vakıflarla iş birliği yapmaktadır. İncelendiğinde üniversite dekanları/müdürlerinin büyük çoğunluğunun Elazığ orijinli kurumlarla ilişkili olduğu pekâlâ görülebilir. Üniversitede 14 profesör varken, üst düzey görevler için sürekli olarak Fırat Üniversitesi’nden görevlendirme yapmaktadır. Sözgelimi, bir önceki rektör yardımcısı yine Fırat Üniversitesi’nden getirilmiş, süresi dolduğunda üniversitesine dönmüş olduğu halde hala Tunceli Ensar Vakfı’nın başkanlığını yürütmektedir.

5) Munzur Üniversitesi gerek bina içleri gerekse dış mekanlar açık cezaevini andıracak biçimde kameralarla donatılmıştır. Bu da yetmiyormuş gibi her birimde istihbarat çalışması yürüten askeri personeller (uzman) yerleştirilmişlerdir. Üniversite çalışanlarının her adımı denetlenip gözetlenmektedir. Öyle ki rektör tarafından, çalışanların yatak odalarına kadar dinlenildiği algısı oluşturulmaktadır. Özellikle Dersimli ve demokrat akademisyenlere karşı büyük bir baskı ve yıldırma politikası uygulanarak yandaş akademisyen haline getirilmeye çalışılmaktadır.

6) Munzur Üniversitesi, Dersim halkını karşısına almış geleneksel devlet politikalarının asimilasyon merkezine dönüştürülmüştür. Gerek etnik ve inanç kimliklerine yönelik, gerekse doğa ve inanç merkezlerine karşı sürdürülen yıkıcı çalışmalarda önemli bir rol üstlenmiş bulunmaktadır. Sözgelimi Munzur Gözeleri projesi başkanlığını Rektör Ubeyde İpek’in yürüttüğü Fırat Kalkınma Ajansı tarafından yapılmaktadır. Yine Munzur Üniversitesi’nin “nadir toprak elementleri” alanında ihtisaslaşması için büyük bir bütçe ve çaba harcanmış, bakanlıkların devrede olduğu bu ihtisaslaşma kabul ettirilmiştir. Bu da Munzur Üniversitesi’nin maden arama/çıkarma projelerinde de önemli misyon sahibi olduğunu/olacağını göstermektedir.

7) Munzur Üniversitesi’nin bir başka özelliği de sürekli olarak taciz skandallarıyla gündeme gelmesidir. Tacize uğrayanların sesini duyurma ve hak arama çabaları engellenmiş ve taciz nedeniyle hakkında işlem yapılması gereken kişiler rektöre olan yakınlıkları nedeniyle korunmuşlardır. Bu durum hem üniversitenin hem de şehrin kimlik ve kültürüne zarar vermekte, farklı algılar oluşmasına ya da pekişmesine neden olmaktadır.

İMZALAYAN KURULUŞLAR

►Dersim Dernekler Federasyonu (DEDEF)
►Dersim Emek ve Demokrasi Platformu
►Dersim Sanat ve Kültür İnisiyatifi
►Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu
►Alevi Bektaşi Federasyonu
►Alevi Dernekleri Federasyonu
►Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi
►Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi
►Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF)
►Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA)
►Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF)
►Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu (FDG)
►Dersim İnşa Kongresi
►Dersim Ortak Bellek Derneği Avrupa
►Wenge Dersim/Hanover

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu