Siyaset

Yaptırımın bahanesi ‘hobi bahçesi’ oldu

“Hobi bahçeleri düzenleniyor” gerekçesiyle TBMM’ye sunulan torba teklif üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Teklifte toplumun geniş kesimlerine ağır yaptırımlar öngörülürken, muhalefet yaptırım getirmek yerine tarımın belli başlı sorunları ile ilgilenilmesini istedi.

Yaptırımın bahanesi ‘hobi bahçesi’ oldu

BirGün ANKARA

İktidarın “Hobi bahçeleri düzenleniyor” gerekçesiyle TBMM’ye sunduğu, Genel Komite’da hepsi üzerindeki görüşmeleri tamamlanan torba kanun teklifinin salı günü maddelerinin görüşülmesine geçilecek. Teklif, yiyecek güvenliği konusunda yapılan yayınlara ve alkol-sigara satışı yapılan bayilere yeni cezalar verilmesini öngörüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün gerçekleştirilen görüşmelerde muhalefet milletvekilleri yeni yaptırımları eleştirdi. CHP, İyi Parti ve HDP’li milletvekilleri, tarım alanları ile ilgili düzenlemede “basın, yayın kuruluşlarına ve alkollü satmak yapan yerlere bahşedilen cezaların daha da arttırıldığına” uyarı çekti. Muhalefet, “Tarım paketinde bu cezaların ne işi var?” diye sordu.

“Tarım” torbasının yasalaşması durumunda, gıda güvenliği konusunda tespitlerin yer aldığı, güvenli olmayan ürünlerin anlatıldığı yazılmış, görsel ve işitsel medyaya, “halkı korkuttukları” gerekçesiyle ağır yönetimle ilgili para cezaları verilebilecek. Keza, saat 22.00 ile 06.00 aralarında alkollü içki satışı yapan yerlere bahşedilen yönetimsel para cezası büyük oranda artırılacak. Beş yıl içerisinde üç kez bu nedenden cinayet alanların satış belgeleri iptal edilecek, alkollü ürün satışı engellenecek.

Yerli tütün üretimini sınırlandıran ve üreticiyi “açlıkla” sınayan iktidar, bu teklifin içerisine tütün üreticileri için de yeni cezalar ekledi. Buna tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayı olmadan makaron, yaprak sigara kağıdı ve sigara filtresi fabrikası işletenler, 3 yıla değin hapis cezası verilecek. Bakanlığın müsade vermediği kişilerden sigara kağıdı ve makaron alan kişiler de cezalandırılacak.

CEZALANDIRMAYI TERCİH EDİYORLAR

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan görüşmeler sırasında laf alan CHP’li Orhan Sarıbal, düzenlemenin yetkisiz ve hatalı olduğunu söyledi. Sarıbal, “Bu kanun teklifi, ısrarla cezalandırmayı tercih eden bir inşa. Tekel bayilerinin gece 22.00’den sabahleyin 06.00’ya dek muhtemel içki satışlarından dolayı cezalandırılmasını öngörüyor. Zaten bunun cezası var. Bu cezayı arttırarak doğrusu tekel bayilerine şunu diyorsunuz, ‘Kapatın’. Sigara, alkol satışını yasaklayın, olsun bitsin” dedi.

Basın kuruluşlarına sırf gıda güvenliği konusunda halkı uyardığı için verilecek cezaları da eleştiren Sarıbal, “Basın yayına cinayet getireceksiniz, ne olacak? Bir konu hakkında çıkacak, konuşacak halk. ‘Yanlış konuştunuz, hileli gıdayla ilgili kamuoyunu yanılttınız.’ Ya bilim şüphecidir, tartışılması lüzumlu. On sene önce çıkan gıdaların bugün yanlış olduğunu kim biliyor? Araştırmalar, tartışmalar, konuşmalar biliyor. Cezalandırmayla fiilen gerçekleri kapatma yoluna gidiliyor” diye konuştu.

BÜTÜNLÜKLÜ TARIM POLİTİKASI İHTİYACI

HDP’li Rıdvan Turan da teklifi eleştirerek, “Bu yasa teklifi, tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği, fiilen süreçlerin bu dek huzursuz hale geldiği bir yerde gerçekten ihtiyaç mı? Neoliberal tarım politikalarıyla kapitalizme biat etmiş milletlerarası tarım tekellerinin hakim olduğu, üreticinin ezildiği, tüketicinin ise ürünlere ulaşmak noktasında devasa sorunlarla karşılaştığı bir şeyi anlatıyorsunuz. Ama bizim yeni tarım kanunlarına ihtiyacımız yok, bizim bütünlüklü bir tarım politikasına ihtiyacımız var” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu