Gündem

Yavuz sondaj gemisi, Erdoğan-Stoltenberg görüşmesi öncesinde limana çekildi

Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama faaliyetlerine sürekli Yavuz sondaj gemisi, Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görüşmesinin öncesinde limana çekildi. Geminin 12 Ekim’e değin faaliyetlerini sürdürmesi planlanıyordu.

Yavuz sondaj gemisi, Erdoğan-Stoltenberg görüşmesi öncesinde limana çekildi

Kıbrıs açıklarında (güneybatı) doğalgaz arama faaliyetleri yürüten Türkiye’ye ait hidrokarbon sondaj gemisi Yavuz bölgeden ayrıldı. Daha önce ilan edilen Navtex’e kadar, geminin 12 Ekim’de adanın güneybatısındaki deniz bölgesinden ayrılması planlanıyordu.

Deniz trafiği izleme ve peşine düşüp takip sitesi Marine Traffic’in verilerine göre Kıbrıs açıklarında doğal gaz arayan Yavuz sondaj gemisinin bölgeden ayrılıp Mersin, Taşucu limanına çekildi.

Yavuz gemisinin Doğu Akdeniz’den çekilmesiyle ilgili Türkiye’den devlete ait bir izah etme gelmedi.

yavuz-sondaj-gemisi-erdogan-stoltenberg-gorusmesi-oncesinde-limana-cekildi-788848-1.

Gemi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Ankara’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yapacağı görüşme öncesi çekilmiş oldu.

GÜNEY KIBRIS’TAN AÇIKLAMA: SEVİNDİRİCİ

Güney Kıbrıs yönetimi, Yavuz sondaj gemisinin Ada’nın güneybatısındaki etkinlik alanından çekilmesini gönül rahatlığıyla karşıladığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, aylardır bölgede etkinlik bildiren Yavuz’un konumunu değiştirip Türk karasularına hareket etmesini “sevindirici bir gelişme” diye nitelendirdi.

Bu adımın gerilimin yatışmasına katkı sağlayabileceğini gösteren Hükümet Sözcüsü, “Fakat bu sadece gerilimi yatıştırma yönünde bir birincil adım. Bir öteki Türk gemisi ‘Barbaros’, Ada’nın güneydoğusunda sismik araştırma faaliyetlerine devam ediyor” diye konuştu.

Geçen ay Oruç Reis sismik araştırma gemisi de etkinlik bölgesinden ayrılıp kıyılara çekilmişti. Erdoğan geçen ay yaptığı açıklamada Türkiye’nin gemisini çekmesinin ‘diplomasiye bir kısmet saptamak anlamına geleceğini’ söylemişti.

Yavuz gemisinin bölgede uzun süredir doğalgaz arama faaliyetleri yürütmesi Kıbrıs ve Yunanistan’ın tepkisini çekiyordu. Laf konusu etkinlikler Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerini de germiş durumda.

Türkiye’ye ait sismik araştırma gemisi Barbaros ise faaliyetlerine devam ediyor. Geminin faaliyetlerine ilişkin daha önce duyuru edilen Navtex 18 Ekim’de sona erecek.

Oruç Reis gemisi ise limandan ayrılarak açığa demirledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu