Ekonomi

Yeni Hesaplı Programa, iş dünyasından bütün destek

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, “Yeni Ekonomik Program üreticilerimiz ve ihracatçımız için önemli anlamda bir yol haritası niteliğinde. Hükümetimiz, bu programla ekonomideki kırılganlıkları en üye indirgemeyi hedefliyor. İstihdam, verimlilik, cari denge ve sürdürülebilir artma programın temellerini oluşturuyor. Önümüzdeki üç yılın rehberi niteliğinde olduğunu anlatmak hatalı olmaz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya ise “Define ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program’ı son derece olumlu buluyorum.

Cari denge, istihdam ve ihracat açısından önümüzdeki üç yılın yol haritasını belirten bir program. Enflasyon ve cari dengedeki kırılganlıkları azaltacak teknoloji ve verimlilik odaklı adımlar üreticimizin ve ihracatçımızın da önünü açacak” ifadelerini kullandı.

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Erkan Uçar, “Geçen senenin devamı özelliğinde olması ve alınan kararların takip ve kontrol edilmesini fazla olumlu buldum. Ekonominin ciddi manada yönetiliyor olduğunu bakmak meslek dünyası için umut verici.

Ekonominin sektörel bazda ele alınması meslek hayatının her alanına tesir edecektir. Sektörlere dijital pazarlama ve e-ihracat alanlarında devletimizin vermiş olduğu destekler bu paketle pekişmiş oldu. Ulus alım garantili üretim teşvikinin geliştirilerek devam edilmesi ile de yerelleşme politikası ve buna tabi olarak hemencecik her sektörün üretimden ihracata potansiyelinin artacak olması da diğer bir sevindirici gelişme. Ayrıca Millet Maliyesinin baştan düzenlenecek olması, pandemi sürecinde sağlık profesyonellerimizin elde ettiği başarının tıbbi aygıt sektörü açısından da sürdürülebilir kılması açısından benimsiyorum” dedi.

Hırdavatçılık Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Yeni Ekonomik Program ülkemize ve meslek dünyamıza hayırlı olsun. Küresel salgın sadece bizim ülkemizde yok, dünyada bir değişkenlik ortamı oluşturdu. Devletimiz sürecin başından bu yandan ekonomideki kırılganlığı eksilmek adına bir dizi önlem almıştı. Bu paketle önümüzdeki üç yılın yol haritası da belirlenmiş oldu. Geçtiğimiz yılı 8,2 milyar dolar ihracatla kapatan nalburluk sektörü ve ihracatçı diğer bütün sektörler için son derece önem arz eden bir program” dedi.

Armatür Derneği Başkanı Gökhan Turhan ise şu ifadeleri kullandı: “Yeni Idareli Program üç kritik esas üzerinde inşa edilmiş; Yeni Ekonomi, Yeni Dengelenme ve Yeni Sıradan. Salgın ardından küresel ekonomi için ‘Yeni’ kavramı olmazsa olmaz çünkü dünya ticaretinde dengeler ‘Yeniden’ belirlendi. Ülke olarak yeni dünya ekonomisine daha süratli harmoni sağlamamızı, hatta makro ekonomi anlamında bir adım öne geçebileceğimiz bir temaya sahip. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız için kritik öneme sahip olan bu program ülkemiz için de şanslı olsun. Özellikle sanayimiz için olmazsa olmazımız e-ihracat ve KDV reformu bu programda büyük tartma arz ediyor. Öteki yandan aidat ödeyen kişi ve işyeri sayısını artırmanın önünü açacak bir vizyona sahip”.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu