Eğitim

Yeni tür öğrencilere hibrit öğretmenler yetişiyor

Son zamanlarda pandemi süreci ile birlikte tüm dünya eğitim sistemlerini konuşuyor oldu. Çabuk büyüyen teknoloji ile birlikte emin bir değişeme uğrayan eğitim sektörü uzakta eğitim kavramı ile birlikte yeni yöntemlere ve artık bir takım geleneksel uygulamaların üzerine çıkmak için adımlar atıyor. Sadece geleneksel eğitimin yetersiz olduğunu ve bu anlamda deyiş yerindeyse “değişen glabol dünyaya” gençleri sıralamak adına Bahçeşehir Koleji de 8 yıl önce açmış olduğu “Dijital Dünya Okulu” projesine “Dijital Eğitim Merkezi”ni de katarak yeni bir sayfa açıyor. Okulların yeniden açılmasıyla birlikte hibrit eğitime geçen sistem için öğretmenlerini de planlamak isteyen kolej açmış olduğu merkez ile birlikte hibrit eğitimi verecek olan öğretmenler için teknolojik formasyon eğitimlerinin yanı sıra, hibrit hoca kavramı, dijital içerik oluşumu, sosyal medya ve güvenlik gibi konu başlıklarında faaliyet gösterilecek. Merkez keza bünyesinde, derslerin konu içeriklerini hazırlayacak eğitim için içerik üreticileri bulunacak, video ve yarı dijital içerikler geliştirilerek var olanlar ise son teknoloji ile donatılacak.

“Online eğitim bundan böyle defalarca hayatımızda olacak”

Öncelikli olarak neden böyle bir merkeze ihtiyaç duyulduğu noktasında değerlendirmelerde bulunan Bahçeşehir Koleji Eğitim ve Eğitim Teknolojilerinden Sorumluluk Sahibi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, pandemi süreci bitse de online eğitiminin artık tekrar tekrar hayatlarımızda olacağını söyledi. Özge Aslan sözlerine şu şekilde devam etti;

“Hibrit eğitimi konuşuyor ışık halkası geldik. Doğal olarak yüz yüze, online ve çevrim içi eğitimin birlikte harmanlanmasından bahsediyoruz. Pandemi dönemi geçse de artık yüz yüze eğitim adamakıllı tüm derslik kademelerinde başlasa da dijital eğitim hayatımızın tekrar tekrar bir yerinde olacak. Doğal olarak 2 yıldır kullandığımız Metodbox adını verdiğimiz suni akıl tabanlı bir öğrenme platformumuz var. Asenkron olarak derslerimizi biz Metodbox’tan gerçekleştiriyoruz. Yüz yüze eğitim devam ettiğinde de pandemi öncesinde de biz bu dilekçe ile öğrencilerimizi güçlendirmeye ve eğitimlerimizi vermeye devam ediyorduk. Farklı olarak nisan sonu itibariyle canlı derslerin önemini daha fazla konuşmaya başladık yalnızca asenkron yok senkron derslerimizi de yapmamız gerektiğine inandığımız için SeeMeet dediğimiz bir platform gerçekleştirdik canlı görüntülü bir platform. Bu ayrıntılarıyla bizim dijital eğitim merkezimizde tayin yapan yazılım uzmanları göre eğitim teknolojileri uzmanları göre yazıldı ve adamakıllı yerli ve milli bir platform burada da etkileşimli olarak öğrencilerimiz öğretmenlerimiz interaktif bir şekilde derslerini inceleyebiliyorlar ders sürecini devam ettirebiliyorlar ve öğrenme süreci hem senkron ayrıca asenkron olarak bu iki platformumuz üzerinden devam ediyor. 8 yıldır çalıştığımız bu merkezimizde de 100’ün üzerinde yazılımcımız,16 tane içerik üreticimiz ve bütün Türkiye’deki kampüslerimizde görev yapan 12 bin 500 kişilik bir hoca kadromuz bu merkez için içerik üretiyor.”

                                   Yeni tür öğrencilere hibrit öğretmenler yetişiyor

“Öğretmenler 25 saatlik bir eğitimle dijital eğitim lideri olarak göreve başlıyor”

Aslan keza saha uygulamalarından yeni keşiflerin çıkması için birincil etapta 6 kampüs belirlendiğini söyleyerek merkezde verilecek olan eğitimler hakkında ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu. Aslan, “Günümüzde bilim ve teknoloji büyük bir tez ilerliyor ve bu noktada da biz öğrencilerimize 21. yüzyılda çağın gerektirdiği niteliklerle donanarak teknolojinin lideri, teknolojiye istikamet veren bireyler olarak yetişmelerini istiyoruz. Öğrencilerimizi bu donanımlarla yetişmesi yan fakat onları yetiştirecek öğretmenlerin de donanımlı, yetkin ve yeterli olmaları gerekiyor. Dijital Eğitim Merkezimiz de tüm ekibimizle birlikte ilk olarak öğretmenlerimizin eğitimine önem veriyoruz. Öğretmenlerimizin hayal etmelerini, tasarlamalarını ve geliştirmelerini bekliyoruz fakat öğrencilerimizde de bu vizyon oluşabilsin. Kurumumuza yeni başlayan her hoca ilk kez 25 saat bu merkezde bir eğitim alıp dijital eğitim lideri olarak yollarına devam ediyorlar. Eğitim aralıksız bir işlem sürdürülebilir olması fazla kayda değer sadece 25 saat ile kalmıyoruz bunun üstüne sene boyu devam edeneğitimlerle öğretmenlerimizi geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz” dedi.

Kolej olarak yıllardır dijital içerik geliştiren bir kurum olduklarına da vurgu yapan Aslan bu anlamda pandemi ile birlikte sürece daha hızlı adapte olduklarını vurgulayarak, “Pandemi dönemiyle birlikte hayatımıza giren uzak eğitim kavramı ardından ‘Uzaktan eğitim nedir, nasıl gelişmeli?’ Konusu gerçekten bütün öğretmen, öğrenci ve veliler için bir ihtiyaç haline geldi. Senelerdir dijital eğitime yatırım yaptığımız için kolej olarak gerçekten bu kavram bizim için yeni yok. Dijital pedagoji kavramından fazla bahsediliyor hibrit öğretmen ve hibrit öğrenenlerden bahsediyoruz. Bu noktada biz gerçekten yaptığımız bu dijital içeriğimizi tek bir çatı altında toplayarak dijital eğitim merkezimizi oluşturduk” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Dijital Eğitim Merkezleri şimdilik Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl, Ankara Balgat Kampüsü ile İstanbul Avrupa yakasında 2, Anadolu yakasında 2 edinmek üzere toplamda 6 farklı okulda kurulacak. Ardından da kolejin bütün kampüslerinde merkezin hayata geçirilmesi planlanıyor.
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu