Teknoloji

Yerli ‘Akıllı Bebek Bezi’ Dünyaya İhraç Edilecek

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde uzmanlar kadar üniversite-sanayi iş birliğinde akıllı bebek bezi geliştirildi. Yüzeyine yerleştirilen özel solüsyon tamamen renk değiştirerek bebeğin idrarında enfeksiyon olup olmadığını bildiren akıllı bebek bezi, bu anlamda dünyada bir birincil olma özelliği taşıyor.

İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle yeğeninin böbreğinde %80 işlev kaybı gelmesinin peşinde “akıllı bez” üretme fikrini ortaya atan işyeri CEO’su Özcan Arkan, yerli ve milli akıllı bebek bezinin bütün dünyaya açılacağını aktardı. Akıllı beze çoğu olumlu geri dönüş yapıldığını bildiren Arkan, projenin ilerleme sürecini de anlattı.

Bezin dış yüzeyinde renk değişimi oluyor:

Yerli akıllı bebek bezi

Yıllardır bebek bezi üreten bir firma olduklarını söyleyen CEO Özcan Arkan, “Bundan 4-5 yıl önce yeğenimin rahatsızlığından nedeniyle sürekli doktorlara gidip geliyorduk. Çocuğun sık geçirdiği idrar yolu enfeksiyonlarından dolayı böbreklerinde bir problem oluşmuştu. Bu hastane sürecinde bu kararı aldık. Bebek bezi insan sağlığı hakkında fikir veren, idrarı alan bir mahsul. Dolayısıyla biz bebek bezi üreticisi olarak ürünü farklılaştırabilir miyiz, bebek bezinde dertlerini anlatamayan çocukların dertlerini aileye bildirecek bir sistem kurabilir miyizden yola çıkarak Pine Smart’ı geliştirdik.” İfadelerini kullandı.

Ürünün keza Türkiye’de keza bütün dünyada patentinin alındığını aktaran Arkan, “Dünyada birincil ve tek olma özelliğini taşıyor. Bu üründeki temel kasıt şudur; çocuklar bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde bezin dış yüzeyinde yer alan pembe bir şeritte renk değişimi oluşuyor. Dolayısıyla aileler, çocukların enfeksiyon geçirdiğini görüp çarçabuk doktora başvuruyor. Bu şekilde erken tanıya imkân sağlanıyor. Daha süratli şekilde sağlık kurumuna gidildiği için daha az antibiyotikle bu rahatsızlık atlatılıyor. Böylece çocukta daha az zarar oluşuyor” dedi.

Tüm dünyaya ihraç edilecek:

Yerli 'Akıllı Bebek Bezi' Dünyaya İhraç Edilecek

2,5 aydır ülkemiz piyasasında yer alan ürünün çok iyi geri dönüşler aldığını, ayrıca hekimlerin keza de ailelerin fazla hoşnut olduğunu belirten Arkan, işin ihracat boyutuyla ilgili “Yurtdışında bir takım medya kanallarına konu oldu. Şu an iki ülkeye fiili ihracat gerçekleştirdik. Kıbrıs’a ve Azerbaycan’a. Hatta bugünlerde Amerika Birleşmiş Devletleri’nde de güzel büyük bir miktarda sipariş aldık. Bu da bizim üçüncü ihracatımız olacak. Yoğun talepler var. Biz zaten halihazırda 50’den pozitif ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Pine Smart’ı da yerli ve ulusal bir ürün olarak tüm dünyaya ihraç etmeyi hedefliyoruz” biçiminde konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu