Teknoloji

Yerli Araba İçin ‘QR Kodlu’ Plaka Oluşturuldu

Türkiye’nin uzun zamandır konuştuğu konulardan bir tanesine olan yerli araba ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Fransa merkezli bir Türk firması, yerli otomobil için QR kodlu plaka oluşturdu. Bu plaka, hayata geçtiği takdirde ayrıca vatandaşların hem de trafik polislerinin işlerini kolaylaştıracak türden. 

Projeleri ile ilgili açıklamalarda yer alan söz konusu firmanın Idare Heyeti Başkanı Abdullah Demirbaş, geliştirilen sistemle birlikte aracın tüm bilgilerine QR kod üzerinden erişilebileceğini söyledi. Bu sayede plakanın gerçek olup olmadığının, ruhsat, sigorta ve tetkik bilgilerinin incelenebildiğini söyleyen Demirbaş, QR kodlu plakalar ile çalıntı araçların da daha kolay saptama edilebileceğini ifade etti.

QR kodlu plaka

Demirbaş, QR kodlu plaka projesini öncelikle iki sene önce hayata geçirdiklerini söylüyor. Bir ülkenin talebi üstüne çalışmaya başlayarak QR kodlu plakaları kullanıma sunduklarını söyleyen yönetici, Türkiye için de bu tür bir proje geliştirebileceklerini ve hatta diğer ülkelere ihraç edebileceklerini söylüyor. Demirbaş’a tarafından QR kodlu plaka, başlangıçta yerli otomobilde kullanılabilir.

Bir Türk şirket, yerli otomobil için QR kodlu plaka geliştirirken TOGG CEO’su Gürcan Karakaş‘tan da aralıksız proje ile ilgili konuştu. 24 saat boyunca sahnede olduklarını dile getiren Karakaş, yerli otomobil hayalini gerçekleştirebilmek için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Herkesin gözünün TOGG’un üzerinde olduğunu vurgulayan Karakaş, kusur yapma lükslerinin olmadığını ifade etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu