Gündem

Yine ‘onlar’ güldü: ATV’nin sahibine 9,5 milyar liralık ücret istisnası

22 Ağustos’ta ATV, A Haber, Sabah’ın sahibi Kalyon İnşaat, Bursa Yenişehir Demiryolu Hattı yapım işini 9 milyar 449 milyon lira karşılığıyla aldı. Bugün yayımlanan Devlete Ait Gazete’de bu bedelin vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı.

Yine 'onlar' güldü: ATV’nin sahibine 9,5 milyar liralık vergi istisnası

Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu

EKONOMİ SERVİSİ

Yaklaşık 1,5 ay önce 22 Ağustos 2020’de “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı” ihalesi yapıldı. İhale “açık” usulle yapılmadı, 21/B dahilinde 5 şirket eğlence edildi. Dev ihaleyi alması için çağırılan şirketler ise tanıdıktı; Kolin – Yapı Merkezi Ortaklığı, Limak İnşaat – Heitcap Ortaklığı, Özaltın İnşaat, IC İçtaş ve Kalyon İnşaat…

Davetliler içinde en mantıklı önerge Kalyon İnşaat kadar sunuldu ve böylece dev demiryolu ihalesinin yapım işi Kalyon İnşaat’a verildi. Bu kapsamda şirkete kamunun ödeyeceği toplam miktar, şirketin verdiği önerge olan 9 milyar 449 milyon TL oldu.

İHALE AÇIK YAPILMADI

İhalenin açık yok de hükümetle izaha yoksul ilişkileri ve kendi içlerinde de ortaklıkları bulunan 5 şirketin çağırılarak yapılması tartışma konusu. Zira ihalenin dayandığı Kamu İhale Kanunu’nun 21/B maddesine tarafından bu tip ihaleler “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can ya da mülk kaybı tehlikesi gibi ani ve umulmayan ya da yöneticilik kadar evvelden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin çabuk olarak yapılmasının zorunlu olması” durumunda yapılıyordu. Besbelli bir doğal yıkım veya evvelden öngörülemeyen bir koşul yoktu fakat son yıllarda alışılageldiği üzere ihale bu kapsamda yapıldı. Böylece “Açık ihale olsaydı söz konusu demiryolu ihalesi daha ucuza yapılabilir miydi” sorusu cevapsız kaldı; eğlence edilen şirketlerin zaten bir çok projede kendi aralarında ortaklıkları bulunuyordu. Diğer şirketler ise ihaleye giremedi.

yandasligin-odulu-atv-nin-sahibine-9-5-milyarlik-vergi-istisnasi-790619-1.

EN BÜYÜK ‘İSTİSNA’ KALYON’A

Bugün ise Devlete Ait Gazete’de Ticaret Bakanlığı kadar eylül ayına ilişkin ödenti, resim, harç istisnası belgelerinin listesi yayımlandı. Bu Nedenle o avuç içi ilişkin hangi şirketin ne büyüklükte gelirinin vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı. En büyük istisna açık ara farkla Kalyon İnşaat’a verildi. öte taraftan şirkete verilen istisna tutarının bütünüyle “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Demiryolu Hattı” yapım bedeli olan 9 milyar 449 milyon TL olması dikkat çekiyor. Böylece Kalyon İnşaat ayrıca 21/B usulüyle kapalı bir ihaleye ağırlama edilip milyarlık ihaleyi almış, hem de elde ettiği gelirden ücret ödeme yükümlülüğü kaldırıldığı anlaşılmış oldu.

Devlete Ait Gazete’de yalnızca ATV ve Ahaber’in de sahibi olan Kalyon İnşaat’a bilinen vergi istisnası yer almıyor. Toplam 128 adet kazanç kaleminin bulunduğu listede Ethem Sancak’ın BMC’si yalnızca eylül ayı içinde 98 milyon 750 bin liralık aidat istisnasına sahip oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu