Sağlık

Yoğun bakımdaki koronavirüs hastası: 3 gün bu dünyada değildim

Ankara’da, takriben 1 ay önce koronavirüse yakalanarak, yoğun bakımda çare görebilen Fuat Odabaşı, “Bu hastalık fiilen çok öbür. 3 gün bu dünyada değildim. Öbür dünyaya gittim, geri geldim” dedi.

Yoğun bakımdaki koronavirüs hastası: 3 gün bu dünyada değildim

Şeker ve yürek hastalığı yer alan 68 yaşındaki Fuat Odabaşı, koronavirüs salgınının başından bu yana kendisini evinde koruyarak, izole etmeye çalıştı.

Zoraki kalmadığı sürece dışarı çıkmayan Odabaşı, takriben 1 ay önce üşüme ve titreşim şikayetleriyle aile hekimliğine başvurdu. Odabaşı, zatürre başlangıcı şüphesiyle hastaneye gönderildi. Odabaşı’nın burada yapılan Covid-19 testi artı çıktı.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alınan Fuat Odabaşı, sağlık durumu durumunun ağırlaşması üstüne yoğun bakıma alındı. Burada tedavisi devamlı Odabaşı, yaşadığı süreçle ilgili olarak kamuoyuna uyarıda bulundu.

DHA’ya konuşan Odabaşı, ‘bu hastalığın fazla değişik’ olduğunu açıklama ederek şunları söyledi:

‘HER TARAF KARANLIK’

“Televizyonlarda izliyordum yetkilileri, ‘Tavanlara bakarsınız’ diyorlardı; aynen o kadar oldu. 3 gün bu dünyada değildim. Şuur bulanıklığı oldu. Yarı gece araba kullanıyorum, mesela lambalar yanmıyor. Her taraf karanlık. Pek etkileniyordum. Öbür dünyaya gittim, geri geldim. Gece buraya geldiğimde sanki uydudan ırk gelmiş, beni çare ediyor gibiydi.”

‘GÜNDE 5 MASKE DEĞİŞTİRDİM’

Fuat Odabaşı, pandemi boyunca kendisini koruduğunu anlatarak, “Günde 5 maske değiştirirdim. Takarım, 3 saat sonra onu atar, yenisini takardım. Maskeyi kendime 100’er 100’er alırdım. Ama benim oturduğum binanın altında pastane ve market var. Yüzde 90 onlardan bana bulaştı. Ben oraya hiç gitmedim; lakin müşteriler gecelere değin pastanenin bahçesinde oturuyorlar, sigara içiyorlar. Duman yukarıya geliyor. İnsanlar duyarlı değil. Onun için vatandaşın mesafeye, kurallara çok uyarı etmesi lüzumlu. Vatandaş hiç maske takmadığı gibi ağzında sigara sokaklarda geziyor. Yani yurttaş duyarsız. Asker uğurlamalarına gitmemeleri lazım, düğünlerin yapılmaması gerekli” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu