Siyaset

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’nin birincil adımını olumlu karşılıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile basın toplantısı aranjör Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Biz defalarca diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye’nin gerginliğin giderilmesi yönündeki birincil adımını olumlu karşılıyoruz” dedi. Stoltenberg ise, tarafların kesintisiz iletişimini sağmak için tesis edilen “kırmızı hat” mekanizmasının gerilimin giderilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye'nin ilk adımını olumlu karşılıyoruz

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Maksimu Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmelerinin arkasında ortak basın açıklaması yapan ikili, Türkiye-Yunanistan ilişkileri ve Doğu Akdeniz’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğu Akdeniz’in tüm NATO üyelerini ilgilendirdiğini belirten Miçotakis, Türkiye’nin bu bölgede “tahriklerde bulunduğunu” savundu.

Miçotakis, Yunanistan’ın anlaşmazlıkların barışçıl yoldan çözümlenmesini özlem ettiğini belirterek, “Biz daima diyaloğa hazırız ve bu çerçevede Türkiye’nin gerginliğin giderilmesi yönündeki ilk adımını olumlu karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

İstikşafi görüşmeler için yıllık belirlenmesini beklediklerini dile getiren Miçotakis, bu görüşmelerde “sadece Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunun gündemlerinde olduğunu” ifade etti.

“KIRMIZI HAT, DİPLOMASİYE ALAN AÇABİLİR”

Stoltenberg ise Brüksel’de iki taraf aralarında NATO himayesindeki ayrıştırma usulleriyle ilgili yapılan teknik toplantıların “bereketli geçtiği” değerlendirmesini yaparak, tarafların kesintisiz iletişimini sağmak için tesis edilen “kırmızı hat” mekanizmasının, gerilimin giderilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

İki müttefike söz konusu çabaları için teşekkürlerini sunan Stoltenberg, “Bu mekanizma, diplomatik çabalar için bir alan açabilir” diye konuştu.

Stoltenberg, görüşmede Rusya’nın Akdeniz’deki etkinliğine de değindiklerini aktararak bu konunun, müttefiklerinin güvenliğini yakından ilgilendirdiğine sinyâl etti.

YUNANİSTAN KOMÜNİST PARTİSİ’NDEN STOLTENBERG’İN ZİYARETİNE TEPKİ

Öteki yana Yunanistan Komünist Partisinin (KKE) çağrısıyla toplanan takriben 500 gösterici, NATO Genel Sekreteri’nin ziyaretine tepki nedeniyle parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı’na yürüdü. “Katil Amerika”, “Eli kanlı NATO ara bulucu olamaz”, “katiller defolun” şeklide sloganların atıldığı misafir etme olaysız sona erdi.

(AA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu