Dünya

Yunanistan Hükümet Sözcüsü: Ege’deki askerleri çekmeyi asla kabul etmeyiz

YUNANİSTAN Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, Ege Denizi’ndeki Yunan adalarından asker çekmeyi katiyen kabul etmeyeceklerini söyledi. Yunan Real FM radyosuna konuşan Petsas, bunun nedenlerinden biri olarak Türkiye’nin Ege kıyılarında konuşlanmış olduğu ordu birliklerini gösterdi.

Abone ol

Yunan hükümeti basın dairesinden yayınlanan açıklamaya tarafından Petsas, ‘Doğu Akdeniz’deki Yunan adalarının askerden arındırılması sorununun hiçbir süre gündeme getirilmediğini, ‘getirilse de bu konuda mutabık kalınamayacağını’ açıklama etti.

“Üç ya da dört pozisyonda açık açık taviz verdi”

Petsas, “Türkiye Milli Emniyet Kurulu’nun derhal hükümetinin birçok maksimalist talebi olduğunu ve içten yönde üç ya da dört pozisyonda açık açık taviz verdiğini gören kendi kamuoyuna söyledikleri ise öbür mesele. Yunanistan-Türkiye arasındaki istikşafi görüşmeler yeniden başladıktan sonra nasıl gelişeceğine bakacağız” diye konuştu.

“Hiçbir Yunan hükümeti böyle bir konuyu asla tartışmaz”

‘Yunan hükümetlerinin bu konudaki tutumunun hiçbir vakit değişmediğini ve benzer olduğunu’ söyleyen Sözcü, şunları söyledi:

Bu ilk önce 1974’te Kıbrıs’ın Türk işgaline uğraması gerçeğiyle ilgilidir. Dördüncü Ordu veya Türklerin deyimiyle Ege Ordusu, 1975’ten beri Ufak Asya kıyılarında (Türkiye’de) konuşlandırılmış durumda. Haziran 1995’ten beri Türkiye Büyük Ahali Meclisi (TBMM), Yunanistan’ın Ege’de karasularını 6 milin ötesine çıkarmasını savaş sebebi (casus emin) sayma yetkisine sahip. Kuşkusuz, Birleşik Milletler Tüzüğü’nün 51. maddesine dayanan ülkemizin yasal koruma hakkı da var. Dolayısıyla doğrusu böyle bir sorun yoktur. Hiçbir Yunan hükümeti böyle bir konuyu katiyen tartışmaz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu