Gündem

Yunanistan, Kapalı Maraş konusunda tarafını seçti: Rum Kesimi Yönetimi’ne takviye vereceğiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kapalı Maraş‘ın perşembe günü tekrar açılacağını duyurmasının arkasında Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi‘ni (GKRY) destekleyeceğini açıkladı.

PERŞEMBE GÜNÜ AÇILACAK

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptığı açıklamada, “hayalet şehir” olarak tanıdık ve 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın perşembe günü açılacağını söylemişti.

Tatar, yaptığı açıklamada, “Perşembe günü sabahleyin saatlerinde halkımızın Maraş kapsamında istifade etmeye başlayacak. Maraş meselesini her türlü siyasi rekabetin üzerinde milli bir dava olarak görüyoruz. Taşınmaz mal komisyonu 74 öncesi yargı sahiplerinin yeniden evlerine-iş yerlerine tedarik edecek faaliyetleri sürdürmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da kesinlikle dikkate alınmaktadır. Maraş meselesinde yeni bir safhaya geçiyoruz. Maraş’ta attığımız bu geri dönülmez adımın KKTC’ye, tüm hemşehrilerimize ve adanın tamamına şanslı olmasını diliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

“RUM KESİMİNE DESTEK VERECEĞİZ”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın söz konusu açıklamasının ardındaki Yunanistan harekete geçti. Kapalı Maraş’ın açılmaması için devreye gireceklerini gösteren Yunanistan, “Rum Kesimine destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Yunanistan, Kapalı Maraş konusunda tarafını seçti: Rum Kesimi Yönetimi'ne destek vereceğiz

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu