Eğitim

Yüz yüze eğitim haftada iki gün

Yüz yüze eğitim haftada iki gün

Yüz yüze eğitime dahil olan yeni sınıflarda eğitim 12 Ekim’de başlıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitimin detaylarını açıkladı. Selçuk şunları söyledi:

► Yüz yüze eğitim haftanın iki günü okulda olacak.

► Yüz yüze ve uzaktan eğitimin birlikte yürütülecek.

► Çocuklarını okulara yollamak istemeyenlere esneklik tanınacak. Bu durumda öğrencimiz kesintili sayılmayacak.

► İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun görüşlerine tarafından bir takım okulların açılmaması ve kapatılması laf konusu olacak.

Uzaktan eğitime erişim sorunuyla ilgili de data veren Selçuk 500 bin tablet dağıtılacağını söyledi.

160 MİLYON DOLAR NEREDE?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Dünya Bankası’nın Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi için Türkiye’ye ayırdığı 160 milyon dolarlık kredinin nereye harcandığını sordu. Dikte, “EBA sistemi, sık sık kapasite sorunlarıyla gündeme geliyor. Dünya Bankası’ndan bütün da bu sorunun çözümü için kredi alındı oysa, halen bir gelişme yok” dedi.

OKULLAR HAZIR DEĞİL

Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardal ile 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, İzmir’deki okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığına uyarı çekti. Vardal, “Eğitime başlatmak için vaka sayılarının nüfusun yüz binde biri oranında olması ve salgın zincirinin kırılması gerekiyor. Demin MEB’in bu konularda uğraş etme konusunda tatmin edici hazırlık yaptığını söylemek muhtemel yok. Bu alınan eğitime başlama kararı bile yeterince dinç yok. MEB, sendikalar ve veli dernekleriyle görüşmeden bu kararı aldı” dedi. Çetin ise şöyle konuştu: bizim gözlemlerimiz yeteri dek hazırlık yapılmadığı yönünde. Sahada gezdiğimiz zaman okullarda hiçbir hazırlığın olmadığını görüyoruz. Kış mevsimine öğrenciler ve öğretmenler olarak yoğun bulaş riskiyle gireceğiz.” n Berkay SAĞOL

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu