Dünya

Zelenskiy: Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin Azerbaycan‘ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini söyledi.

Ukraynalı medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Zelenskiy, Dağlık Karabağ‘daki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’ın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediği gibi Ukrayna’nın da Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne yardım verdiğini belirten Zelenskiy, “(Azerbaycanlılar) Kırım‘ın yasa dışı ilhak edildiğini açıkça söylüyorlar ve bizim bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi destekliyorlar. Dolayısıyla birbirimizi destekliyoruz” dedi.

“AZERBAYCAN İLE İLİŞKİLERİMİZ FAZLA ÖZEL”

Ülkesinin Azerbaycan veya Ermenistan’a askeri destek sağlamasının laf konusu olmadığını gösteren Ukraynalı lider, “Ermenistan ile Azerbaycan aralarında diyalog ve gerginliğin azaltılması çağrısı yapıyoruz. Oysa, Azerbaycan ile ilişkilerimiz son iki yıldır çok özel. Hesaplı ve jeopolitik yönden fazla dinç” ifadelerini kullandı.

“ÇATIŞMALAR KALICI OLARAK DONDURULAMAZ”

Zelenskiy, bu tür çatışmaların daimi olarak dondurulmasının olası olmadığını belirterek “Medyanın, toplumun ve Batılı partnerlerimizin dikkatini sürüklemek istiyorum. Çatışmalar bir süre için dondurulabilir. Bizim duruşumuz bu, zira Donbas’ta savaş halindeyiz” diye konuştu.

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da Ukrayna’nın, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü desteklediğini açıklamıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu