Gündem

Zeynep’in katili baskın aleyhinde

Menteşe İlçesi Kötekli Mahallesi’nde 24 Mayıs Ramazan Bayramı‘nın ilk günü meydana gelen olayda, Zeynep Şenpınar’ı (25) dövdükten sonra bıçaklayarak öldüren Selim Ahmet Kemaloğlu (26) hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame tamamlanmıştı. Muğla 1. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edilen iddianameye kadar, tutuklu sanık hakkında “Cisim ya da ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda yer alan kişiyi canavarca hisle ve ızdırap çektirerek öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılmıştı.

TCK’nın 82’inci maddesinde bulunan ‘Vücut veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiyi canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dominant karşısına çıkarılan katil zanlısının savunmasında kullandığı sözler duruşmaya damga vurdu

Davaya öldürülen Zeynep Şenpınar’ın annesi Aruz Şenpınar, çocukları ile birlikte katılırken acılı aileyi CHP Kahramanmaraş ve Muğla Milletvekilleri yalnız bırakmadı. Zeynep Şenpınar cinayeti davasının birincil celsesine katil zanlısı Selim Ahmet Kemaloğlu tutsak bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katılırken, CHP’li Kahramanmaraş ve Muğla milletvekilleri ile Kahramanmaraş Barosu, Gaziantep Barosu, Muğla Barosu, Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Muğla’da yer alan bayan örgütleri davaya müdahil olmak amacıyla talepte bulundu. Talepleri inceleyen duruşma heyeti Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın haricinde diğer tüm talepleri ret etti.

Katil zanlısı Selim Ahmet Kemaloğlu’dan şikayetçi olan anne Aruz Şenpınar, “Kızım 4 yıllık öğretmenlik mezunuydu. Sınava girmek için hazırlanıyordu. Pandemi nedeni ile uçak bulamadığı için memlekete gelemedi. Ben sanıkla hiç karşılaşmadım. Sadece kızım bana arkadaşının olduğunu söylemişti. Anlaşamazsak ayrılırız demişti. Olaydan daha sonra sanığın kızımı çoğu defa darp ettiğini ve tehditlerde bulunduğunu öğrendim” dedi.

Durum anını hatırlamadığını söyledi

Mahkemede savunmasını yapan katil zanlısı Selim Ahmet Kemaloğlu, daha önce savcılıkta verdiği ifadeleri kabul ederek, “Savunmam konusunda hatırladığım kısımları açıklama etmiştim. Elimde bıçak varken Zeynep’le göz göze geldiğimi hatırlıyorum. Fakat nerede ve onu bıçaklayıp bıçaklamadığımı hatırlamıyorum. Gözümü yoğun bakımda açtığımı hatırlıyorum. Daha evvelden psikolojik rahatsızlığım vardı. Bu yüzden tedavi gördüm” dedi.

Bunun üzerine duruşma başkanı, katil zanlısının savcılıkta verdiği ifadesini okudu. Katil zanlısı Kemaloğlu savcılıkta, “Zeynep ile 2-3 sene önce tanıştım. 5 ay önce birlikte yaşamaya karar verdik. Zeynep’le son zamanlarda aramız iyi değildi. Hastanede psikolojik çare görmüştüm. Herkesten şüpheleniyor ve birinin bana hasar vereceğini düşünüyordum. Olay günü Zeynep saat 2-3 gibi temizleme yapmaya başladı. Yarı birilerinin eve gelip bana zarar vereceği gibi bir tedirginlik yaşadım. ara sıra Zeynep beni sıkıntılı etmek için bu tür şeyler yapardı. Ardından Zeynep’in kapıya yöneldiğini ve elimde bıçak olduğunu hatırlıyorum” ifadesini mahkemede kabul ederken, mahkeme başkanı Zeynep temizlik yaparken seni nasıl huzursuz etti sorusuna ise, “Gecenin ikisinde böyle bir temizlik yapılırsa sıkıntılı olunmaz mı” diyerek yanıt verdi.

sonradan mahkeme heyeti Zeynep Şenpınar’ın ev sahibi ve komşuları ile katil zanlısının arkadaşlarını tanık olarak dinledi. Avukatları dinleyen mahkeme başkanı katil zanlısına son kere laf hakkı verdi. Bunun üzerine katil zanlısı Selim Ahmet Kemaloğlu, Zeynep birkaç ay önce tartıştıktan sonra ayrılmaya karar verdiğini, bir zaman görüşmediğini ancak Zeynep’in kendisini aradığını belirterek, “Burada bir mağdur varsa Zeynep’ten daha sonra benimdir” dedi. Katil zanlısının bu sözü mahkemede bir vakit hayret yaşanmasına neden oldu.

Yaklaşık 3 saat süren davada mahkeme heyeti katil zanlısı Kemaloğlu’nun hafıza sağlığının uygun olup olmadığının belirlenmesi nedeniyle İstanbul Adli Tıp Merkezi’nden rapor alınmasına karar verirken, dosyada yer alan eksiklerin tamamlanması nedeniyle duruşmayı 28 Ocak 2021 tarihine erteledi.

Duruşma çıkışında açıklama yapan Zeynep Şenpınarlar’ın aile avukatı ve bununla beraber Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, “Davalı her zamanki ruh haliyle gerçekten her şeyini yakından bildiği olayların neler olduğunu hatırlamamak kolaycılığı içindeki bir savunma ile akli melekelerinin uygun olmadığına ilişkin bir iddiayı ortaya koydu. Sanık yaptıklarının cezasını duruşma huzurunda sonuna kadar verecektir. Bunu yakından ayrıca aile namına hem de Muğla Barosu adına sürdürüyoruz. Dosyadaki eksikliklerin savunmaya ilişkin yapılması gereken zorunlu işlemlerinin yapılması için 28 Ocak gününe ertelendi” dedi.

Aile avukatlarından Haydar İkizer ise, “Maktule parka kaçıyor, baştan yakalayıp evde bıçaklayıp öldüren bir şahıstan bahsediyoruz. Ancak duruşma ne hikmetse, Muğla Devlet Hastanesinden ‘Akıl sağlığı yerindedir’ biçiminde rapor aldı ise de, bugün İstanbul Adli Tıp Kurumu’na ‘düşünce sağlığı uygun midir, yok midir’ diye rapor aldırmak için göndermiş bulunmaktadır. Orada zeka olarak dengesi yerinde değildir diyerek indirimden faydalandırmak mı istiyorlar. Bize tarafından bu sanığın düşünce sağlığı yerindedir. Cinayet ehliyeti vardır, cezayı yargı etmektedir. En ağır cezayı da alacaktır bundan eminim. Çünkü bu dava sadece Muğla’nın davası yok, Kahramanmaraş’ın, Pazarcık’ın davası değil tüm Türkiye’nin davasıdır” dedi.

Selim Ahmet Kemaloğlu kadar kızı öldürülen anne Aruz Şenpınar, “Devletimden cezalandırılmasını istiyorum. Bu katil Bayram günü Zeynep’i nasıl katleder. Nasıl 27 bıçak atar, parkta bulur götürür orada öldürür. Başka bir şey istemiyorum. En ağır cezayı alsın. Başka kadınlar ağlamasın, başka kızlar ölmesin, diğer analar ağlamasın. Bunu istiyorum” – MUĞLA

Zeynep'in katili hakim karşısındaZeynep'in katili hakim karşısındaZeynep'in katili hakim karşısında

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu