Dünya

Ziyaretler tekrar başlıyor: Suudi Arabistan umre tedbirlerini açıkladı

Suudi Arabistan, Covid-19 sebebiyle ara verilen ve 4 Ekim’de her yerde başlayacak olan umre ziyaretleri için alınacak tedbirleri duyurdu.

Ziyaretler yeniden başlıyor: Suudi Arabistan umre tedbirlerini açıkladı

Suudi Arabistan, yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) sebebiyle 6 ay ara bahşedilen ve 4 Ekim’de her yerde başlayacak olan umre ziyaretleri için birtakım tedbirler alınacağını duyurdu.

AA’da yer alan habere kadar, gelecek pazar tekrar başlayacak umre ziyaretleri için alınacak bu önlemlerin neler olduğu açıklandı.

Covid-19 tedbirleri dahilinde Kabe ve Haceru’l Esved çevresine konulan barikatın orada kalmaya devam edeceği, umrecilerin Kabe ve Haceru’l Esved’e ulaşmasının ve dokunmasının engelleneceği ifade edilen haberde, Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ın günde 10 kez dezenfekte edileceği belirtildi.

KARANTİNA ODALARI HAZIRLANACAK

Umrecilere zemzem suyunun kapalı kutular içinde verileceği aktarılan haberde, Covid-19 belirtisi bildiren umreciler için de karantina odaları hazırlandığı bilgisi paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı kaynakları 23 Eylül’de yaptıkları açıklamada, ülke içinden umre gerçekleştirmek isteyenler için 4 Ekim’den itibaren Mekke’de Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’ın yüzde 30’luk kapasiteyle (jurnal 6 bin kişi için) açılacağını, 18 Ekim’den itibaren ise Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’deki Ravza-i Şerif’in yüzde 75 kapasiteyle ülke içinden ziyaretçileri kabul edeceğini aktarmıştı.

Kasım ayının başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağını gösteren kaynaklar, bu aşamada Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’nin Covid-19 önlemleri alınarak bütün kapasiteyle ibadete açılacağını ifade etmişti.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl hac ibadeti yalnızca Suudi Arabistan’da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.